ΑΕΚ

Παναιτωλικός-ΑΕΚ 1-3: Ξέσπασε και… ηρέμησε! (vids)

Μετά την σφαλιάρα της Τούμπας η ΑΕΚ... επανήλθε και κέρδισε 1-3 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο με σκόρερ Γκαρσία, Βράνιες και Τσούμπερ

Η ΑΕΚ ήθελε πολύ τη νίκη, περισσότερο από τον Παναιτωλικό και την πήρε… λόγω ποιότητας στα κρίσιμα σημεία.

Ετσι κέρδισε 1-3 μέσα στο Αγρίνιο και ηρέμησε για τη διακοπή του πρωταθλήματος, με την ελπίδα να παρουσιάσει μετά κάτι πολύ καλύτερο.

Σκόρερ για την ΑΕΚ οι Λιβάι Γκαρσία (13′), Ογκνιεν Βράνιες (27′) και Στίβεν Τσούμπερ (83′), ενώ είχε μειώσει ο Βέργος σε 1-2 (58′).

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές, ωστόσο ο Παναιτωλικός ήταν ιδιαίτερα απειλητικός από το 30′ μέχρι το 45′ και έπειτα από το γκολ του Βέργου μέχρι το 70ο λεπτό. Η Ένωση με τους τρεις βαθμούς έφτασε τους δέκα, με τον Παναιτωλικό να παραμένει στους πέντε βαθμούς.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με 4-2-3-1 και χαφ τους Λε Ταλέκ-Σιμόες, ενώ 10άρι ήταν ο Μάνταλος, με τον Παναιτωλικό να ξεκινά με το ενισχυμένο στον άξονα 4-3-3.

Η Ενωση ξεκίνησε πιεστικά το ματς και στο 2ο λεπτό έφερε την μπάλα κοντά στην γραμμή της εστίας και συνολικά κέρδισε τρία κόρνερ δίχως να εκμεταλλευτεί κανένα. Όμως έδειχνε να πατά καλύτερα και αριστερά με τον Μοχαμάντι είχε την έξτρα δύναμη που δεν διέθετε. Και στο 13’ στην πρώτη μεγάλη φάση της δικαιώθηκε. Ο Ιρανός έκανε εξαιρετική σέντρα στην καρδιά της περιοχής, ο Λιβάι Γκαρσία… πήδηξε στον Θεό και με κεφαλιά έκανε το 0-1 απέναντι στον αδρανή Ροντρίγκες.

Αμέσως μετά το γκολ η ΑΕΚ έδωσε χώρο στους γηπεδούχους και αυτοί ανέβηκαν προσπαθώντας να απειλήσουν. Όμως η Ενωση ήταν αυτή που πλησίασε ξανά στο γκολ. Οι παίκτες του Μιλόγεβιτς συνδυάστηκαν πολύ ωραία στην περιοχή του Ροντρίγκες. Τελικός αποδέκτης ο Τσούμπερ, ο οποίος έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

Στο 27’ η ΑΕΚ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Βράνιες ακούμπησε για λίγο την μπάλα χωρίς να της αλλάξει πορεία, με τον Ροντρίγκες να μην μπορεί να αντιδράσει. Μετά το γκολ ο Παναιτωλικός πήρε μέτρα και η ΑΕΚ οπισθοχώρησε. Στο 31’ ο Στάνκοβιτς ήταν σταθερός σε σουτ του Βαρόνε, όπως και στο 36’. Τρία λεπτά μετά ο Αυστριακός είπε «όχι» στον Μεντόζα. Ο τελευταίος τραυματίστηκε στο 41’ και στην θέση του πέρασε ο Έλντερ Μπαρμπόσα, ο οποίος στο παρελθόν έχει αγωνιστεί στην Ένωση. Τρία λεπτά μετά ο Στάνκοβιτς είδε το σουτ του Κορνέλιους να περνά άουτ και εκεί τελείωσε το ημίχρονο στο Αγρίνιο με την ΑΕΚ στο 0-2.

Η Ενωση είχε ρίξει το βάρος αριστερά με την ενέργεια του Μοχαμάντι, ενώ οι Αγρινιώτες εκτελούσαν κυρίως εκτός περιοχής δίχως αποτέλεσμα.

Στο β’ ημίχρονο ο Αναστασίου έβαλε τον Μελίσσα κάτω από τα δοκάρια αντί του ασταθούς Ροντρίγκες, με τον Μιλόγεβιτς να διατηρεί την ίδια 11άδα. Στο 52’ η ΑΕΚ είχε μία πολύ καλή στιγμή. Εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου από τα δεξιά, ο Βράνιες έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας, με τον Βαρόνε να απομακρύνει. Ο Βράνιες έπιασε νέα κεφαλιά με την μπάλα να περνάει άουτ. Στο 58’ ο Παναιτωλικός βρήκε το… κενό, πήγε την μπάλα στον Βέργο που δεν είχε δίπλα του τον Βράνιες και λανθασμένα του άφησε χώρο, με τον φορ των γηπεδούχων να γυρίζει το κορμί του και να σουτάρει για το 2-1 με τον Στάνκοβιτς να μην μπορεί να αντιδράσει.

Οι γηπεδούχοι πήραν ενέργεια μετά το γκολ, πίεσαν στον άξονα. Η ΑΕΚ έδωσε χώρο ξανά με τον Μιλόγεβιτς να αντιδρά στο 67’ με τον Σιμάνσκι αντί του Σιμόες για να φρεσκάρει τον άξονα με τρεξίματα. Στο 70’ η Ενωση είχε μία καλή φάση. Ο Τσούμπερ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Αραούχο έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία. Νωρίτερα η προσπάθεια του Αργεντινού φορ κατέληξε στην αγκαλιά του Μελίσσα.

Στο 73’ ο Αναστασίου έβαλε Ζεστέντ και Αποστολάκη και αμέσως μετά ο Μιλόγεβιτς Ανσαριφάρντ και Χατζισαφί, με τον Τσούμπερ να περνά κεντρικά και τον Χατζισαφί αριστερό χαφ εξτρέμ. Στο 79’ ο Κορνέλιους έπιασε την κεφαλιά, ο Στάνκοβιτς έκανε την επέμβαση ωστόσο αυτή είχε πορεία προς την εστία, με τον Λε Ταλέκ να την απομακρύνει. Ο Παναιτωλικός συνέχισε να έχει πίεση προς την Ενωση με τον Μιλόγεβιτς να αντιδρά με Σάκχοφ-Σβάρνα στο γήπεδο. Και στο 83’ βρήκε το γκολ.  Ανσαριφάρντ και Τσούμπερ συνδυάστηκαν πολύ ωραία στην περιοχή, ο Ιρανός φορ έκανε το ωραίο γυριστό σουτ με τον Μελίσσα να αποκρούει με ωραία επέμβαση. Ο Τσούμπερ πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 1-3, φέρνοντας ξανά την ηρεμία στην ΑΕΚ που… κλείδωσε το ματς. Στο 91’ είχε καλή στιγμή ο Παναιτωλικός. Εκτέλεση κόρνερ του Ντιάζ από τα δεξιά, ο Βέργος έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Ο Στάνκοβιτς έκανε μια άστοχη έξοδο, αλλά στάθηκε τυχερός…

Και έτσι τελείωσε το ματς με την ΑΕΚ να κερδίζει 1-3 στο Αγρίνιο και μαζί… την ηρεμία της.

Παναιτωλικός-ΑΕΚ: Η κάρτα του αγώνα

MVP

Πέτρος Μάνταλος: Ο αρχηγός της ΑΕΚ έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Έδινε ισορροπία στην ομάδα του και μοίραζε με ωριμότητα την μπάλα. Συμμετείχε μάλιστα στο 2ο γκολ με την εκτέλεση φάουλ στην καρδιά της περιοχής. Εξαιρετικά και όλα τα στημένα του.

UP

Μιλάντ Μοχαμάντι: Ο Ιρανός έκανε ντεμπούτο βασικού με την φανέλα της ΑΕΚ και στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να ξεχωρίσει. Συνεχή ανεβάσματα και συμμετοχή στο επιθετικό παιχνίδι. Έφτιαξε το 0-1 του Γκαρσία και έδειξε ότι μπορεί να γίνει άμεσα κομβικός.

DOWN

Ντιέγκο Ροντρίγκες: Ο Αργεντίνος τερματοφύλακας του Παναιτωλικού έκανε κάκιστο α’ ημίχρονο. Είχε λάθος έξοδο στο 0-1 του Γκαρσία, ενώ δεν εκτίμησε καλά την πορεία της μπάλας στο 0-2 του Βράνιες. Τον έκανε αλλαγή ο Αναστασίου στο ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Αλέξανδρος Τσακαλίδης: Δεν επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα και αυτό είναι το σημαντικότερο. Ίσως έπρεπε να δώσει περισσότερες κίτρινες και να δει την περίπτωση κόκκινης στον Μεντόσα. Με την βοήθεια του VAR δεν έκανε χοντρά λάθη.

ΓΚΟΛ: 58’ Βέργος – 13’ Γκαρσία, 27’ Βράνιες, 83’ Τσούμπερ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 26’ Μεντόζα, 50’ Κορνέλιους – 38’ Σιμόες, 56’ Λε Ταλέκ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου, 4-2-3-1): Ροντρίγκες (46’ Μελίσσας), Λούι (86’ Μόρσεϊ), Βργκοτς, Κορνέλιους, Αντούνες (74’ Αποστολάκης), Βαρόνε, Φλόρες, Μεντόσα (41’ Μπαρμπόσα), Ντίας, Ντουάρτε (74’ Ζεστέντ), Βέργος

ΑΕΚ (Β. Μιλόγεβιτς, 4-2-3-1): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες (67’ Σιμάνσκι), Λε Ταλέκ (84’ Σάκχοφ), Γκαρσία (84’ Σβάρνας), Μάνταλος (76’ Χατζισαφί), Τσούμπερ, Αραούχο (75’ Ανσαριφάρντ)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός-ΑΕΚ 1-3: Ξέσπασε και… ηρέμησε! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...