ΑΕΚ

Πήραν επιτέλους στην ΑΕΚ αυτό που άξιζαν σε ένα ντέρμπι! Θα ήταν κρίμα να κριθεί το ματς με τον ΠΑΟΚ από την απόφαση του Κουλμπάκοφ

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, ο Αλμέιδα έκανε τακτικά το τέλειο ματς που θα ήταν άδικο να κριθεί από την απόφαση του Κουλμπάκοφ

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από τον ΠΑΟΚ μέσα στην Τούμπα μάλιστα. Δεν το έχουν πετύχει πολλές ομάδες αυτό, φέτος μάλλον καμία. Μετά από καιρό, η ομάδα του Αλμέιδα είχε την ταυτότητα που φανερώνει από την αρχή της σεζόν.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν τακτικά άψογη. Σε όλο το ματς βασικά αλλά ειδικά στο πρώτο 45λεπτο ανάγκασε τον ΠΑΟΚ να μην κάνει τίποτα απολύτως.

Θα ήταν κρίμα αυτό το ντέρμπι να κριθεί από την απόφαση του Κουλμπάκοφ στη φάση του 6’. Μια φάση που κανείς δεν είχε/έχει καταλάβει τι και γιατί σφύριξε. Ο Νίκος Μαρκάτος αναλύει άψογα πόσα λάθη έχει κάνει ο λευκορώσος διαιτητής αν και Elite κατηγορίας. Μάλλον, έχει έρθει η ώρα το θέμα των ξένων διαιτητών να συζητηθεί ξανά. Κάθε εβδομάδα γίνονται αντικείμενο όξυνσης της κατάστασης.

Η ΑΕΚ τακτικά έκανε το σχεδόν τέλειο ματς και ανέβηκε στην κορυφή της Super League 1. Και μάλιστα με μια 11άδα που είχε φανερώσει αδυναμίες σε προηγούμενα ντέρμπι. Δηλαδή Αραούχο, Πινέδα μπροστά, Σιμάνσκι, Γιόνσον στα χαφ, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς στα άκρα.

Σε αυτό έπαιξε ρόλο πως οι Βίντα, Τζαβέλλας ήταν εξαιρετικοί με τον κροάτη μετά τον σκόρερ Αραούχο να είναι μάλλον ο καλύτερος του αγώνα.

Ο Σιντιμπέ όσο αγωνίστηκε άψογος, σωστή η απόφαση του Αλμέιδα να τον ξεκινήσει.

Η ΑΕΚ πρέσαρε σωστά την πρώτη μπάλα του ΠΑΟΚ που το μόνο που έκανε ήταν να μεταφέρει με μεγάλες πάσες το παιχνίδι προς την άμυνα των φιλοξενούμενων. Αλλά έδειχνε να έχει μπλοκάρει και να μην μπορεί να αναπτυχθεί.

Η ΑΕΚ πήρε αυτό που της άξιζε

Και πάλι όμως ενώ η ΑΕΚ φαινόταν καλύτερη και με το γκολ του Άμραμπατ να έχει ακυρωθεί, δεν ήταν λίγοι εκείνοι που περίμεναν το σενάριο που θα γραφόταν να ήταν το ίδιο. Όπως π.χ. στο Ολυμπιακός-ΑΕΚ 0-0 ή ακόμα και στο ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-0 που η Ένωση δεν ήταν για να χάσει. Ή ακόμα και στο πρώτο ημίχρονο της ήττας της από τον Ολυμπιακό, το 1-3.

Ο Αλμέιδα ψήλωσε ακόμα περισσότερο στη Θεσσαλονίκη.

Βάζει τον Γκαρσία από την αρχή στο δεύτερο ημίχρονο βγάζοντας τον Γιόνσον. Και οι επόμενες αλλαγές του είναι σωστές.

Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο μια και τελικά ο Σβαμπ παίζει καλύτερα όταν έρχεται από τον πάγκο. Ως βασικός με την ΑΕΚ δεν ήταν καλός. Ο Ντάντας έδωσε πνοή, ο ΠΑΟΚ έσπασε από τα άκρα την άμυνα των φιλοξενούμενων και είχε τις δύο φάσεις με Ολιβέιρα, Σάστρε. Η έξοδος του πορτογάλου ήταν μάλλον λάθος πάντως.

Το γκολ του Αραούχο είναι εξαιρετικό, μια απάντηση πως η τέχνη δεν ξεχνιέται, άσχετα αν έχει πολλές χαμένες τελικές φέτος. Πολλά credits φυσικά και στην πάσα του Μάνταλου. Από το 0-1 και μετά ο ΠΑΟΚ ξύπνησε και κατόρθωσε να κάνει αισθητή την παρουσία του μπροστά στον Αθανασιάδη. Ήταν όμως αργά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πήραν επιτέλους στην ΑΕΚ αυτό που άξιζαν σε ένα ντέρμπι! Θα ήταν κρίμα να κριθεί το ματς με τον ΠΑΟΚ από την απόφαση του Κουλμπάκοφ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).