Αγχώθηκε αλλά έκανε την ανατροπή ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Λαμία (vids)

Ένας διπρόσωπος ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του κόντρα στη Λαμία με ανατροπή και κατεβαίνει στην Αθήνα για το ντέρμπι κορυφής με την ΑΕΚ.

Ανατροπή τίτλου έκανε ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Λαμία για την 3η αγωνιστική των playoff της Super League με τους Σβαμπ και Μεϊτέ να αλλάζουν την κάκιστη εικόνα του πρώτου ημιχρόνου των γηπεδούχων.

Δείτε εδώ τις φάσεις και τα γκολ

Γρήγορα θα ήθελαν να ξεχάσουν όλοι στους ασπρόμαυρους την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε να κάνει εκτεταμένο ροτέισον στη βασική ενδεκάδα ενόψει και του ντέρμπι κορυφής την Κυριακή κόντρα στην ΑΕΚ κάτι που δε του βγήκε. Το ματς στράβωσε από πολύ νωρίς με το γκολ της Λαμίας στο 7′ με τον ΠΑΟΚ να κάνει τη μεγάλη ανατροπή τίτλου μετά και τις αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το ματς για τους γηπεδούχους. Μόλις στο έβδομο λεπτό ο Μαρτίνες εκμεταλλεύτηκε την εγκληματική λάθος συνεννόηση των Κοτάρσκι – Κεντζιόρα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας.

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε νωθρός και χωρίς πλάνο στο γήπεδο σε αντίθεση με τη Λαμία που «μυρίστηκε» αίμα και απειλούσε συνεχώς με αντεπιθέσεις.

Μόλις 8 λεπτά μετά το γκολ, η Λαμία σκόραρε ξανά με τον Τσιλούλη με το γκολ όμως να ακυρώνεται ορθά ως οφσάιντ. Η Λαμία συνέχισε να απειλεί με την κεφαλιά του Σλίβκα στο 18′ να πηγαίνει ελάχιστα άουτ και τον Λέικ να κάνει κάκιστο πλασέ από πλεονεκτική θέση στο 21′.

Στο 23’ ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη του καλή στιγμή με τον Κωνσταντέλια να κάνει μαγική ενέργεια βγάζοντας σε καλή θέση τον Ράφα Σοάρες εκείνος όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Ο ΠΑΟΚ, παρότι το ποσοστό κατοχής άγγιζε το 80%-20%, στο πρώτο ημίχρονο έκανε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του εδώ και μήνες. Εκτός παιχνιδιού πολλοί παίκτες με το κέντρο Οζντόεφ – Τσιγγάρας να είναι κάκιστο και τον ο Κωνσταντέλια να κάνει μία από τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις του.

Στο 40’ η Λαμία έφυγε ξανά σε αντεπίθεση 3 εναντίον 3 με τον Κεντζιόρα να κάνει σωτήρια επέμβαση στο γύρισμα του προ του Σίντκλεϊ πριν ο Τσιλούλης κάνει το 0-2.

Με τον ΠΑΟΚ να μην έχει τελική στην εστία μέχρι το 45‘, όλα έδειχναν πως θα οδηγηθούμε στα αποδυτήρια με το 0-1. Όμως μία κομπίνα σε κόρνερ που κέρδισε ο Σαμάτα στο 45’ έδωσε πνοή στους γηπεδούχους. Ο Ζίβκοβιτς έκανε ωραία σέντρα και ο Μιχαηλίδης σκόραρε για το 1-1. Ο Μιχαηλίδης συγκίνησε αφιερώνοντας το γκολ του στον πατέρα του που έφυγε πριν λίγες μέρες από τη ζωή.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ραζβάν Λουτσέσκου έριξε εσπευσμένα στον αγώνα τους Μπάμπα, Τάισον και Μεϊτέ αντικαθιστώντας τους Ράφα, Ντεσπόντοφ, Τσιγγάρα. Η εικόνα των γηπεδούχων συμμαζεύτηκε αισθητά μετά τις αλλαγές.

Στο 59′ ο Σαμάτα έκλεψε τη μπάλα κερδίζοντας την κίτρινη του Τζανετόπουλου. Δύο λεπτά αργότερα ο Τανζανός έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ με τον ΠΑΟΚ να πιέζει ασφυκτικά για το 2ο γκολ και ταυτόχρονα να έχει κρύψει τους χώρους πλέον για αντεπιθέσεις της Λαμίας.

Ο Στέφαν Σβάμπ πέρασε στο 65′ στη θέση του αρνητικού Οζντόεφ και ήταν αυτός που έκανε τη μεγάλη ανατροπή. Πέντε λεπτά μετά με φοβερό πλασέ εκτός περιοχής νίκησε τον εξαιρετικό Κοσέλεφ για το 2-1.

Οι Θεσσαλονικείς, στη συνέχεια, έκαναν διαχείριση για να καθαρίσουν λίγο αργότερα το παιχνίδι. Ο Σαμάτα κέρδισε πέναλτι στο 86′. Την εκτέλεση ανέλαβε το Σβαμπ για να γράψει το τελικό 3-1 στο 88′.

ΠΑΟΚ – Λαμία: Η καρτέλα του αγώνα

Σκόρερ: 45’ Μιχαηλίδης, 70′, 88′ Σβαμπ – 7’ Μαρτίνες

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (81′ Σάστρε), Ράφα(45′ Μπάμπα), Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Οζντόεφ(65′ Σβαμπ), Τσιγγάρας(45′ Μεϊτέ), Κωνσταντέλιας, Αντρίγια Ζίβκοβιτς, Ντεσπόντοφ (45′ Τάισον), Σαμάτα

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Σιμόν, Σίντκλεϊ, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (89′ Βασιλαντωνόπουλος), Σλίβκα (77′ Μάλτσι), Τσιλούλης, Λέικ (77′ Στάνκο), Νούνιεθ (45′ Σαντάνα)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αγχώθηκε αλλά έκανε την ανατροπή ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Λαμία (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.