Αγγίζει την κούπα η ΑΕΚ, 1-0 τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ!

Έκανε εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο και παρόλο που αγχώθηκε χωρίς λόγο στο δεύτερο, πήρε τελικά αυτό που ήθελε Το διακύβευμα δεν ήταν μικρό. Το αντίθετο μάλιστα. Η ΑΕΚ έμπαινε να παίξει στο ΟΑΚΑ γνωρίζοντας πως ο ΠΑΟΚ είχε υποστεί λίγη ώρα νωρίτερα την ήττα στην Τρίπολη. Η νίκη θα έδινε πλεονέκτημα τίτλου. Τεράστιο θέμα. Ετσι μπήκε...

Έκανε εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο και παρόλο που αγχώθηκε χωρίς λόγο στο δεύτερο, πήρε τελικά αυτό που ήθελε

Το διακύβευμα δεν ήταν μικρό. Το αντίθετο μάλιστα. Η ΑΕΚ έμπαινε να παίξει στο ΟΑΚΑ γνωρίζοντας πως ο ΠΑΟΚ είχε υποστεί λίγη ώρα νωρίτερα την ήττα στην Τρίπολη. Η νίκη θα έδινε πλεονέκτημα τίτλου. Τεράστιο θέμα.

Ετσι μπήκε η «Ενωση» απέναντι στον Πανιώνιο στο πρώτο ημίχρονο. Παίζοντας ποδόσφαιρο κυριαρχίας και βγάζοντας φάσεις κόντρα στον αντίπαλό της που παρατάχθηκε στο ΟΑΚΑ με πολλές απουσίες και τον Γρηγορίου να κατεβάζει τριάδα κεντρικών αμυντικών.

Η ΑΕΚ έδειξε να μην έχει άγχος. Ο Λιβάια ήταν on fire και ας μην σκόραρε στο πρώτο 20λεπτο. Το έκανε στο 21′ βάζοντας την άμυνα του Πανιωνίου στα δίχτυα.

Ο Κονέ άλωνε στη μεσαία γραμμή και η ΑΕΚ έδειχνε να βρίσκει λύσεις απέναντι στο τακτικό τρικ του αντιπάλου της. Θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλο γκολ στο ημίχρονο, δεν το έκανε.

Αυτό ήταν. Η εικόνα του ματς άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο.

Χωρίς λόγο μια και ο Πανιώνιος δεν έδειχνε και λόγω των απουσιών ικανός να απειλήσει, η ΑΕΚ αγχώθηκε. Είπαμε, το διακύβευμα ήταν μεγάλο.

Η φαντασία έλειψε και μόνο μετά το 75′ με δύο φάουλ του Μπακασέτα, η ΑΕΚ προσπάθησε να μπει στην περιοχή του εξαιρετικού Κότνικ.

Ο Πανιώνιος το πίστεψε και καλά έκανε. Ο Γρηγορίου είχε αλλάξει από νωρίς στην επανάληψη διάταξη (4-2-3-1) και έβαλε μέσα Μπραχίμι και Γεσίλ.

Το ΟΑΚΑ ξεχείλιζε από άγχος ειδικά όταν ο Αρετόπουλος έδειξε +4 στις καθυστερήσεις. Η μοίρα όμως, δεν ήθελε δράμα. Ηθελε χαρά. Η ΑΕΚ νίκησε, προσπέρασε τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία και περιμένει και τις δικαστικές αποφάσεις.

Το «Crazy Train» του Ozzy Osbourne έπαιζε στα μεγάφωνα όταν οι παίκτες των δύο ομάδων έφευγαν από τον αγωνιστικό χώρο. Το… τρενάκι όπως το ’94 στη Φιλαδέλφεια ετοιμάζεται να σφυρίξει ξανά. 24 χρόνια μετά.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

7′ Γύρισμα και πλασέ του Λιβάια, πέφτει δεξιά ο Κότνικ και διώχνει σε κόρνερ.

20′ Σέντρα του Γκάλο, κεφαλιά του Λιβάια, μπλοκάρει ο Κότνικ.

21′ 1-0: Σέντρα του Γκάλο από δεξιά, ο Λιβάια πετάγεται και με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία.

25′ Κάθετη του Λιβάια, ο Αραούχο πλασάρει τον Κότνικ, ο οποίος αποκρούει στη συνέχεια ο Αργεντίνος με ψαλιδάκι προσπαθεί να σκοράρει και διώχνει πάνω στη γραμμή ο Βλάχος.

34′ Δυνατό σουτ του Λιβάια από διαγώνια αριστερά, πέφτει εντυπωσιακά και διώχνει ο Κότνικ.

39′ Δυνατό σουτ του Μπακασέτα, η μπάλα λίγο άουτ από το δοκάρι.

78′ Φάουλ του Μπακασέτα, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

86′ Φάουλ του Μπακασέτα, αποκρούει ο Κότνικ, γύρισμα του Λαμπρόπουλου, σουτ του Κονέ διώχνει σε κόρνερ ο Κότνικ.

Up

ΜΑΡΚΟ ΛΙΒΑΪΑ

Εξαιρετικό παιχνίδι για όσο αγωνίστηκε ο Κροάτης. Ισως δε θα έπρεπε να βγει κιόλας αλλά από την στιγμή που στόχος επετεύχθη δεν υπάρχει χώρος για γκρίνια. Στο πρώτο ημίχρονο φάνηκε σα να είχε μόνος του όλη την άμυνα του Πανιωνίου. Θα μπορούσε να σκοράρει και άλλο γκολ. Γεμάτη εμφάνιση από τον Λιβάια.

Down

ΓΙΑΓΙΑ ΜΠΑΝΑΝΑ

Δύσκολη η συνεργασία με τους άλλους δύο κεντρικούς αμυντικούς. Αλλα γενικά έδειξε να έχει θέματα μια και έχανε πολλές φορές τους παίκτες της ΑΕΚ ακόμα και στις προσωπικές μονομαχίες.

Γενικά δεν έδειξε να πατάει καλά ο στόπερ του Πανιωνίου και δεν είχε σιγουριά ακόμα και στις μεταβιβάσεις του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΡΕΤΟΠΟΥΛΟΣ (ΤΡΙΚΑΛΩΝ)

Το μεγάλο λάθος δεν το έκανε. Είχε λαθάκια στις αποφάσεις του, ειδικά σε κάτι φάουλ που άφηνε αλλά μάλλον λίγοι θα θυμούνται τη διαιτησία του και οι διαμαρτυρίες του είχαν να κάνουν με την ένταση του αγώνα. Θα μπορούσε να δώσει και καμιά κάρτα παραπάνω αλλά… ψιλά γράμματα.

ΓΚΟΛ: 1-0: 21′ ΛΙΒΑΪΑ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: ΒΡΑΝΙΕΣ, ΛΙΒΑΪΑ, ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ – ΣΠΙΡΙΝΤΟΝΟΒΙΤΣ, ΚΟΡΜΠΟΣ, ΜΠΑΝΑΝΑ, ΣΑΒΒΙΔΗΣ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αγγίζει την κούπα η ΑΕΚ, 1-0 τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.