ΑΓΓΛΙΑ

Ανατροπή η Λίβερπουλ, μοιρασιά στο Μάντσεστερ

Παραμένει στο -2 από την κορυφή η ομάδα του Κλοπ, ισόπαλες 2-2 οι Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ, νίκη η Τότεναμ, ήττα η Τσέλσι

Μάλλον είναι πολύ σκληρή για να… πεθάνει! Μπορεί να παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές, μπορεί να μην ήταν καλή, αλλά η Λίβερπουλ παραμένει κοντά στην κορυφή.

Το βράδυ της Τετάρτης (5/12) δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην Μπέρνλι, αλλά τελικά νίκησε με 3-1. Για ένα ημίχρονο ήταν κακή. Οι παίκτες της έκαναν εύκολα λάθη και δεν μπορούσαν να βγάλουν φάσεις.

Στο δεύτερο ανέβηκε κάπως ο Στάριτζ, αλλά ο Χαρτ έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις τόσο σε ένα δικό του σου τόσο και σε ένα του Κεϊτά. Από το πουθενά η Μπέρνλι σκόραρε στο 54′ σε μία φάση που φαίνεται να έχει γίνει επιθετικό φάουλ στον Άλισον.

Το ματς στράβωσε αρκετά, η Λίβερπουλ έμοιαζε να μην έχει αντίδραση, αλλά ένα δυνατό σουτ του Μίλνερ στο 62′ έφερε το ματς στα ίσα. Ο Κλοπ έβαλε αμέσως Σαλαχ και Φιρμίνο και ο δεύτερος από κοντά έκανε το 1-2 στο 69′. Στις καθυστερήσεις ο Άλισον είχε μία εντυπωσιακή επέμβαση με τη βοήθεια του δοκαριού και στην εξέλιξη της φάσης ο Σακίρι έκανε το 1-3.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Χαρτ, Μπάρντσλεϊ, Ταρκόφσκι, Μι, Τέιλορ, Γκούντμουντσον, Γουέστγουντ, Κορκ, Μπρέιντι (71′ Λένον), Μπαρνς (83′ Βίντρα), Γουντ (71′ Βόουκς)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Γκόμεζ (23′ Αλεξάντερ-Άρνολντ), Ματίπ, Φαν Ντάικ, Μορένο (66′ Σαλάχ), Μίλνερ, Χέντερσον, Κεϊτά, Σακίρι, Στάριτζ, Οριγκί (69′ Φιρμίνο)

Όρθια έμεινε η Άρσεναλ

Στο μεγάλο ματς της βραδιάς η Άρσεναλ κατάφερε να διατηρήσει το αήττητό της και πάλι. Το σερί πλέον έχει φτάσει στα 20 ματς σε όλες τις διοργανώσεις, κάτι που είχε να συμβεί από το 2007.

Το τελικό 2-2 μάλλον την αφήνει και παραπονεμένη. Ήταν καλύτερη από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ωστόσο, παιδικά αμυντικά λάθη είδαμε και από τους δύο.

Ο Μουστάφι έκανε στο 26′ το 0-1 μετά από τρομερή γκάφα του Ντε Χέα, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαρσιάλ ισοφάρισε από κοντά. Το ριπλέι δείχνει πως ο Ερέρα, που κάνει την ασίστ, ήταν οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, φάσεις χάθηκαν και από τους δύο και στο 68′ ο Λακαζέτ έκανε το 1-2. Στο ακριβώς επόμενο λεπτό, όμως, ο Κολάσινατς δεν έδιωξε και ο Λίνγκαρντ ισοφάρισε.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Νταλότ, Μπεγί, Σμόλινγκ, Ρόχο (73′ Φελαϊνί), Νταρμιάν, Μάτιτς, Αντέρ Ερέρα, Λίνγκαρντ (76′ Πογκμπά), Μαρσιάλ (63′ Λουκακού), Ράσφορντ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μπεγερίν, Παπασταθόπουλος, Μουστάφι, Χόλντινγκ (36′ Λίχσταϊνερ), Τορέιρα, Γκεντουζί, Κολάσινατς, Ράμσεϊ (46′ Μιχιταριάν), Ιουόμπι (65′ Λακαζέτ), Ομπαμεγιάνγκ.

Προσπέρασε την Τσέλσι η Τότεναμ

Από τα υπόλοιπα ματς, ξεχωρίζει η νίκη της Γουλβς. Προερχόταν από συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, αλλά κατάφερε να νικήσει με 2-1 την Τσέλσι. Οι Λονδρέζοι, μάλιστα, προηγήθηκαν με τον Λόφτους Τσικ από ασίστ του Αζάρ στο 18′.

Ωστόσο, οι «λύκοι» βρήκαν το κουράγιο να γυρίσουν το παιχνίδι. Ο Χιμένες στο 59′ ήταν αυτός που ισοφάρισε και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζότα διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Έτσι η Γουλβς πήρε σημαντική ανάσα.

Όσο για την Τσέλσι; Είδε την Τότεναμ να πηγαίνει στο +2 από εκείνη με τη νίκη της επί της Σαουθάμπτον. Ο Κέιν άνοιξε το σκορ στο 9′ και στη συνέχεια πήραν τη σκυτάλη οι Λούκας Μόουρα και Σον. Στο φινάλε μείωσε ο Όστιν.

Τα άλλα δύο παιχνίδια της βραδιάς ήρθαν ισόπαλα 1-1. Με γκολ του ο Μάντισον έδωσε στη Λέστερ τον βαθμό στο Λονδίνο, ενώ στο Λίβερπουλ η Έβερτον δεν τα κατάφερε κόντρα στη Νιούκαστλ να πάρει τη νίκη.

Το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής

Τρίτη, 4/1

Μπόρνμουθ-Χάντερσφιλντ 2-1 (5’ Γουίλσον, 22’ Φρέιζερ – 38’ Κονγκολό)

Μπράιτον-Κρίσταλ Πάλας 3-0 (24’ πεν. Μάρεϊ, 31’ Μπάλογκουν, 45’+4’ Αντόνε)

Γουέστ Χαμ-Κάρντιφ 3-1 (49’, 54’ Λούκας, 61’ Αντόνιο – 90’+5’ Μέρφι)

Γουότφορντ-Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (85’ Ντουκουρέ – 40’ Σανέ, 51’ Μαχρέζ)

Τετάρτη, 5/12 (21:45)

Μπέρνλι-Λίβερπουλ 1-3 (54′ Κορκ – 62′ Μίλνερ, 69′ Φιρμίνο, 91′ Σατσίρι)

Φούλαμ – Λέστερ 1-1 (42′ Καμαρά – 74′ Μάντισον)

Γουλβς – Τσέλσι 2-1 (59′ Χιμένεθ, 63′ Ζότα -18′ αυτ. Κόαντι)

Έβερτον – Νιούκαστλ 1-1 (38′ Ρισάρλισον – 19′ Ροντόν)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άρσεναλ 2-2 (30′ Μαρσιάλ, 69′ Λίνγκαρντ – 26′ Μουστάφι, 68′ Λακαζέτ)
Τότεναμ-Σαουθάμπτον 3-1 (9′ Κέιν, 51′ Λούκας Μόουρα, 55′ Σον – 90’+3 Όστιν)