ΑΓΓΛΙΑ

Άρσεναλ – Έβερτον 0-1: Από τον Λένο με… αγάπη (vid)

Άρσεναλ-Έβερτον: Το τραγικό λάθος του Μπερντ Λένο έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να φύγουν νικητές από το Λονδίνο με 1-0.

Η Άρσεναλ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, όμως με εξαίρεση ένα σουτ του Τζάκα η εστία της Έβερτον δεν απειλήθηκε.

Πάντως, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν περισσότερο στο γκολ, αφού είχαν δοκάρι με φάουλ του Σίγκουρντσον στο 39ο λεπτό.

Η Έβερτον φάνηκε βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και από τη στιγμή που το VAR αναίρεσε την απόφαση για πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων στο 52′ (είχε προηγηθεί οφσάιντ), όλα ήταν ανοιχτά.

Ο Θεμπάγιος νικήθηκε από τον πολύ καλό Πίκφορντ στο 66′, εν αντιθέσει με τον Ριτσάρλισον που έπειτα από δύο χαμένες ευκαιρίες κατάφερε το καίριο χτύπημα στην Άρσεναλ.

Με τη συμπλήρωση 76 λεπτών αγώνα, ο Ριτσάρλισον εκμεταλλεύθηκε τον χώρο που βρήκε για να κάνει μια παράλληλη μπαλιά.

Φαινομενικά ο Λένο δεν θα είχε πρόβλημα, αντ’ αυτού όμως υπέπεσε σε ένα τραγικό λάθος και έστειλε την μπάλα εντός της εστίας του!

Το 0-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, με αποτέλεσμα η Έβερτον να προσπεράσει την Άρσεναλ και να επιστρέφει για τα καλά στο κόλπο της Ευρώπης, καθώς απέχει 3 βαθμούς από την 5η θέση.

Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη φορά που τα «ζαχαρωτά» έφυγαν με τους 3 βαθμούς από το «Έμιρεϊτς».

Το πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής

Πέμπτη (4/3)

Φούλαμ-Τότεναμ 0-1 (19′ αυτ. Ανταραμπιόγιο)

Τετάρτη (10/3)

Μάντσεστερ Σίτι-Σαουθάμπτον 5-2 (15′, 59′ Ντε Μπρόινε, 40′, 55′ Μαχρέζ, 45+3′ Γκιουντογάν – 25′ πέν. Γουόρντ-Πρόουζ, 56′ Άνταμς)