ΑΓΓΛΙΑ

Άρσεναλ – Έβερτον 3-2: Νίκησε πριν τον Ολυμπιακό (vid)

Άρσεναλ – Έβερτον 3-2: Αυτοί είναι οι Λονδρέζοι… Μία ομάδα χαρισματική μπροστά, που σκοράρει με άνεση και ταυτόχρονα δέχεται φάσεις εξίσου εύκολα. Ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League το επιβεβαίωσε ξανά. Το σημαντικό για τον Μικέλ Αρτέτα και τους ποδοσφαιριστές του είναι ότι πήραν το τρίποντο, προσπέρασαν την Έβερτον και ελπίζουν ακόμη και για...

Άρσεναλ – Έβερτον 3-2: Αυτοί είναι οι Λονδρέζοι… Μία ομάδα χαρισματική μπροστά, που σκοράρει με άνεση και ταυτόχρονα δέχεται φάσεις εξίσου εύκολα. Ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League το επιβεβαίωσε ξανά.

Το σημαντικό για τον Μικέλ Αρτέτα και τους ποδοσφαιριστές του είναι ότι πήραν το τρίποντο, προσπέρασαν την Έβερτον και ελπίζουν ακόμη και για το Champions League. Είναι ανοιχτό, άλλωστε, το ενδεχόμενο τιμωρίας της Μάντσεστερ Σίτι.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους με τον Κάλβερτ-Λιούιν να ανοίγει το σκορ μόλις στο 1′ με εκπληκτικό ψαλίδάκι. Συνέχισαν και στα επόμενα λεπτά να απειλούν οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι, αλλά δεν βρήκαν δεύτερο γκολ και το πλήρωσαν. Η ισοφάριση ήρθε από τον νεαρό Ενκετιά στο 27′. Έξι λεπτά αργότερα από τρομερή κάθετη του Νταβίντ Λουίζ ο Ομπαμεγιάνκ έφερε τούμπα το ματς, αλλά ο Ριτσάρλισον ισοφάρισε στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο έγινε το 3-2. Σκόρερ ο Ομπαμεγιάνγκ από ασίστ του Πεπέ. Κάπου εκεί, όμως, φανερώθηκαν ξανά οι αδυναμίες της Άρσεναλ. Δέχτηκε αρκετές φάσεις, ο Κάλβερτ-Λιούιν άγγιξε την ισοφάριση σε δύο στιγμές, αλλά τελικά δεν άλλαξε τίποτα έως το φινάλε.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μπεγερίν, Μουστάφι, Νταβίντ Λουίζ, Κολάσινατς (18′ λ. τρ. Σακά), Θεμπάγιος (76′ Τορέιρα), Τσάκα, Πεπέ, Εζίλ (82′ Γκεντουζί), Ομπαμεγιάνγκ, Ενκετιά.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Σιντιμπέ, Μίνα, Χόλγκεϊτ, Μπέινς, Ιβόμπι (60′ Μπερνάρ), Σνέιντερλεν (59′ Αντρέ Γκόμες), Ντελφ (82′ Κεν), Σίγκουρντσον, Κάλβερτ Λιούιν, Ριτσάρλισον.

Premier League: Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Σάββατο (22/02)
Τσέλσι-Τότεναμ 2-1 (15′ Ζιρού, 48′ Αλόνσο – 89′ αυτ. Ρούντιγκερ)

Μπέρνλι-Μπόρνμουθ 3-0 (53′ Βίντρα, 61′ πεν. Ροντρίγκες, 87′ ΜακΝιλ)

Κρίσταλ Πάλας-Νιούκαστλ 1-0 (44′ Φαν Άανχολτ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Μπράιτον 1-1 (26′ Στίφενς – 30′ Μοπέ)

Σαουθάμπτον-Άστον Βίλα 2-0 (8′ Λονγκ, 95′ Άρμστρονγκ)

Λέστερ-Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (80′ Ζεσούς)

Κυριακή (23/02)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γουότφορντ 3-0 (42′ πεν. Φερνάντες, 58′ Μαρσιάλ, 75′ Γκρίνγουντ)

Γουλβς-Νόριτς 3-0 (19′ και 30′ Ζότα, 50′ Χιμένες)

Άρσεναλ-Έβερτον 3-0 (27′ Ενκετιά, 33′, 46′ Ομπαμεγιάνγκ – 1′ Κάλβερτ-Λιούιν, 45’+4′ Ρισάρλισον)

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρσεναλ – Έβερτον 3-2: Νίκησε πριν τον Ολυμπιακό (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.