ΑΓΓΛΙΑ

Άρσεναλ – Λίβερπουλ 0-3: Μπήκε ο Ζότα και «καθάρισε»

Στα ίσια μόνο για ένα ημίχρονο ήταν το Άρσεναλ – Λίβερπουλ που ακόμα και εκεί η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων ήταν εμφανής. Κάπως έτσι το τελικό 0-3 δεν προκαλεί εντύπωση βάσει της εικόνας των δύο ομάδων. Το ματς το ήθελαν και οι δύο. Σε σχέση, βέβαια, με την Άρσεναλ η Λίβερπουλ είχε μεγαλύτερο κίνητρο. Παλεύει να...

Στα ίσια μόνο για ένα ημίχρονο ήταν το Άρσεναλ – Λίβερπουλ που ακόμα και εκεί η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων ήταν εμφανής. Κάπως έτσι το τελικό 0-3 δεν προκαλεί εντύπωση βάσει της εικόνας των δύο ομάδων.

Το ματς το ήθελαν και οι δύο. Σε σχέση, βέβαια, με την Άρσεναλ η Λίβερπουλ είχε μεγαλύτερο κίνητρο. Παλεύει να μπει στην τετράδα και έπρεπε να εκμεταλλευτεί το στραπάτσο της Τσέλσι. Τα κατάφερε δείχνοντας πως αρχίζει να βρίσκει τα πατήματά της. Με τον Ζότα να επιστρέφει και τους Φαμπίνιο – Τιάγκο στα χαφ, οι Μέρσεϊσαϊντερς θυμίζουν ξανά πως είναι μία από τις κορυφαίες ομάδες του κόσμου.

Για ένα ημίχρονο η Λίβερπουλ είχε πάρει ολοκληρωτικά τον έλεγχο. Έκανε κάποιες φάσεις, αλλά γκολ δεν μπορούσε να βρει. Φαινόταν κάτι να λείπει στην τελική ενέργεια. Μεγαλύτερη ευκαιρία της ένα σουτ του Μίλνερ εντός περιοχής. Δύο σουτ έκανε ο Άγγλος, ένα όλη η Άρσεναλ για 45 λεπτά.

Τελικά αυτό που έλειπε, το έδωσε ο Ζότα. Μπήκε αλλαγή και πήρε το ματς. Από τρομερή μπαλιά του Άρνολντ άνοιξε το σκορ στο 64′ με κεφαλιά και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαλάχ έκανε το 0-2. Λάθος εκτίμηση από τον Γκάμπριελ που κόστισε στην ομάδα του. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον φορμαρισμένο Ζότα στο 84′, ενώ ένα γκολ μπορούσε να έχει βάλει και ο ντεφορμέ Μανέ. Πολύ κακή εικόνα από την Άρσεναλ των αρκετών τραυματισμών. Σε αυτούς προστέθηκε ένας ακόμη, αυτός του Τίρνι.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Τσέιμπερς, Χόλντινγκ, Γκάμπριελ, Τίρνι (45′ Σοάρες),Παρτέι, Θεμπάγιος (58′ Ελνένι), Πεπέ, Έντεργκααρντ, Ομπαμεγιάνγκ (71′ Μαρτινέλι), Λακαζέτ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φίλιπς, Καμπάκ, Ρόμπερτσον (61′ Ζότα), Τιάγκο, Φαμπίνιο, Μίλνερ, Σαλάχ, Φιρμίνο (78′ Βαϊνάλντουμ), Μανέ

Τα αποτελέσματα της 30ης αγωνιστικής

Σάββατο (3/4)

Τσέλσι-Γουέστ Μπρομ 2-5 (27′ Πούλισικ, 71′ Μάουντ – 45’+2′, 45’+4′ Περέιρα, 63′, 91′ Ρόμπινσον, 68′ Ντιανέ)

Λιντς-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1 (12′ Χάρισον, αυτ. 49′ Τζαγκιέλκα – 45′ Όσμπορν)

Λέστερ-Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (58′ Μεντί, 74′ Ζεζούς)

Άρσεναλ-Λίβερπουλ 0-3 (64′ και 82′ Ζότα, 68′ Σαλάχ)