ΑΓΓΛΙΑ

Άρσεναλ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2: Ανατροπή και απόδραση στις καθυστερήσεις από το «Emirates»!

Με το τρίποντο από την έδρα της Άρσεναλ έφυγε η Μάντσεστερ Σίτι επικρατώντας με 1-2 χάρη σε τέρμα του Ρόδρι στις καθυστερήσεις του αγώνα!

Άρσεναλ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2: Μια μεγάλη νίκη στα τελευταία λεπτά του αγώνα κατάφερε να πανηγυρίσει η Μάντσεστερ Σίτι στο «Emirates» επικρατώντας της Άρσεναλ με 1-2 για την 21η αγωνιστική της Premier League.

Η γηπεδούχος Άρσεναλ ήταν αυτή που κατάφερε να μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι και να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό αποδεικνύοντας πως διανύει ίσως την καλύτερη περίοδο φόρμας της την φετινή σεζόν.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα παρότι ένιωσε την απειλή στα πρώτα λεπτά του αγώνα από την Σίτι, ήταν αυτή που κατάφερε να κουνήσει πρώτη τα δίχτυα με δράστη τον Μπουκάγιο Σάκα.

Στο 31′ ο άσος της Άρσεναλ εκμεταλλεύτηκε την ωραία μπαλιά του Τίρνεϊ και με μονοκόμματο πλασέ μεταξύ του πέναλτι και της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των «πολιτών» κάνοντας το 1-0.

Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια του «Emirates» για το πρώτο ημίχρονο με την κατάσταση να αλλάζει όμως μετά τα πρώτα λεπτά του δευτέρου 45λεπτου.

Πιο συγκεκριμένα, στο 57′ η Σίτι κέρδισε το πέναλτι μέσω VAR που έστειλε τον Μαχρέζ στην άσπρη βούλα, με τον Αλγερινό μεσοεπιθετικό να είναι εύστοχος από τα 11 βήματα απέναντι στον Ράμσντειλ.

Η ισοφάριση δεν ήταν όμως και το μοναδικό πλήγμα για τους «κανονιέρηδες» που αναγκάστηκαν να συνεχίσουν με 10 το παιχνίδι καθώς ο Γκάμπριελ Μαγκαλάες τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για το πέναλτι που παραχώρησε στους φιλοξενούμενους.

Η συνέχεια του παιχνιδιού βρήκε την Σίτι να πιέζει την Άρσεναλ προκειμένου να πετύχει την ανατροπή η οποία ήρθε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Στο 93ο λεπτό του αγώνα ο Ρόδρι ήταν ο άνθρωπος που οδήγησε στην 11η σερί νίκη την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα και την Σίτι στους 53 βαθμούς!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρσεναλ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2: Ανατροπή και απόδραση στις καθυστερήσεις από το «Emirates»!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.