ΑΓΓΛΙΑ

Άρσεναλ – Τότεναμ 2-2: Δύο σου και… δύο μου (vid)

Σπουδαίο ματς στο Λονδίνο

Άρσεναλ – Τότεναμ 2-2: Εκπληκτικό το λονδρέζικο ντέρμπι της Κυριακής (1/9).

Τα «σπιρούνια» προέρχονταν από μία νίκη σε 26 εκτός έδρας ματς με τους «κανονιέρηδες» και από… καμία σε 7 αγώνες μακριά από την έδρα τους στην Premier.

Εντούτοις, ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League άνοιξε το σκορ στο 10’ με κοντινή προσπάθεια του Κρίστιαν Έρικσεν, ο οποίος έγινε ο πρώτος Δανός που φτάνει τα 50 γκολ στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Η Τότεναμ συνέχισε να είναι επικίνδυνη στην κόντρα, ενώ στο 38’ ο Μπερντ Λένο απέκρουσε ένα φάουλ του Έρικσεν.

Ένα λεπτό αργότερα, πάντως, ο Σον Χέουνγκ-Μιν κέρδισε πέναλτι από τον Γκράνιτ Τζάκα και ο Χάρι Κέιν ευστόχησε.

Ο αρχηγός της Τότεναμ έφτασε τα 10 γκολ επί της Άρσεναλ, η οποία πάντως αντέδρασε και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου μείωσε με τον Αλεσάντρ Λακαζέτ.

Στο 52’ ο Σον πλησίασε στο 1-3, στο 56’ οι «κανονιέρηδες» είχαν διπλή ευκαιρία, στο 59’ ο Κέιν σημάδεψε δοκάρι με σουτ.

Το ντέρμπι ήταν εκπληκτικό και είχε ακόμη ένα γκολ.

Συγκεκριμένα, με τη συμπλήρωση 71 λεπτών, ο Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ ισοφάρισε σε 2-2.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος φλέρταρε με τον πρωταγωνιστικό ρόλο της τελευταίας στιγμής, αφού βρήκε δίχτυα στο 79’, ωστόσο ο Σιντ Κολάσινατς ήταν οφσάιντ.

Ο διεθνής αμυντικός συμμετείχε στην ένταση που ακολούθησε, με συνέπεια να δεχθεί κίτρινη.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Παπασταθόπουλος, Λουίζ, Κολάσινατς, Νάιλς, Τσάκα, Γκουεντουζί, Τορέιρα (63′ Θεμπάγιος), Πέπε, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ (67′ Μχιταριάν).

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Σάντσεζ, Βερτόνγκεν, Αλντερβάιρελντ, Ρόουζ, Γουίνκς, Σισοκό, Λαμέλα (60′ Άλι), Σον (79′ Λο Σέλσο), Έρικσεν, Κέιν.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής της Premier League

Σάββατο 31/8

Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (58′ Βέστεργκαρντ – 10′ Τζέιμς)

Νιούκαστλ – Γουότφορντ 1-1 (41′ Σαρ – 2′ Χιουζ)

Γουέστ Χαμ – Νόριτς 2-0 (24′ Αλέ, 56′ Γιαρμολένκο)

Τσέλσι-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-2 (19′ 43′ Άμπραχαμ – 46′ Ρόμπινσον, 89′ αυτ. Ζουμά)

Λέστερ-Μπόρνμουθ 3-1 (12′ 73′ Βάρντι, 41′ Τίλεμανς – 15′ Γουίλσον)

Κρίσταλ Πάλας-Άστον Βίλα 1-0 (73′ Τζόρνταν Αγιού)

Μάντσεστερ Σίτι-Μπράιτον 4-0 (2′ Ντε Μπρόινε, 42′ 55′ Αγκουέρο, 79′ Μπερνάντο Σίλβα)

Μπέρνλι-Λίβερπουλ 0-3 (33′ αυτ. Γουντ, 37′ Μανέ, 80′ Φιρμίνο)

Κυριακή 1/9

Έβερτον-Γουλβς 3-2 (5′, 80′ Ριτσάρλισον, 12′ Ιουόμπι – 9′ Σαΐς, 75′ Χιμένες)

Άρσεναλ-Τότεναμ 2-2 (45+2′ Λακαζέτ, 71′ Oμπαμεγιάνγκ – 11′ Έρικσεν, 40′ πέν. Κέιν)