ΑΓΓΛΙΑ

Ασταμάτητη Λίβερπουλ, πέρασε και από την Τότεναμ!

Κέρδισε την τραγική Τότεναμ στο Λονδίνο με 2-1 και έκανε το 5 στα 5 στην Premier League

Η Λίβερπουλ πέρασε νικηφόρα και από το Γουέμπλεϊ, κερδίζοντας την Τότεναμ με 2-1, για να κάνει το 5 στα 5 στο πρωτάθλημα της Premier League!

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα παιδικά λάθη της τραγικής σήμερα (15/9) ομάδας του Λονδίνου, φτάνοντας στη νίκη που την κρατάει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο έφερε δίκαια μπροστά στο σκορ την Λίβερπουλ. Η ομάδα της Τότεναμ έκανε πάρα πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή, με τους «Ρεντς» να χάνουν ευκαιρία στο 2’ με τον Φιρμίνο και ενώ νωρίτερα, στα 50 δευτερόλεπτα, να ακυρώνεται (σωστά) ως οφσάιντ.

Στο 22’ ο Έρικσεν έκανε αβίαστο λάθος και έβγαλε τον Σαλάχ τετ α τετ με τον Βορμ, αλλά ο Ολλανδός γκολκίπερ απέκρουσε το σουτ του.

Το γκολ ήρθε στο 39’ μετά από κόρνερ που κέρδισε η Λίβερπουλ, από νέα λάθος μεταβίβαση του Έρικσεν.

Ο Βαν Ντάικ έκλεισε τον Βορμ που έδιωξε άσχημα και έστειλε την μπάλα στο κεφάλι του Βαϊνάλντουμ. Ο τερματοφύλακας της Τότεναμ απέκρουσε, αλλά το… ρολόι του διαιτητή Όλιβερ χτύπησε, καθώς η μπάλα πέρασε την νοητή γραμμή, όπως φάνηκε ξεκάθαρα και από το ριπλέι, με την Λίβερπουλ να πηγαίνει με το υπέρ της 1-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς με δύο δοκάρια σε δύο λεπτά. Στο 48’ ο Ρόμπερτσον έκανε σέντρα σουτ που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, στο 49’ ο Βορμ έσωσε ξανά την Τότεναμ σε σουτ του Μανέ και στο 50’ ο Λούκας Μόουρα ισοφάρισε τα δοκάρια μετά από ατομική ενέργεια και σουτ από τα αριστερά, μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Στο 54’ τελικά ήρθε το 0-2 ήρθε για την Λίβερπουλ με τον . Ο Μανέ έκανε μια επέλαση στα αριστερά, ο Βερτόγκεν έκοψε με προβολή, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πήγε στον Φιρμίνιο που απλά την έσπρωξε στα δίχτυα της ομάδας της Τότεναμ.

Στο 63’ η Λίβερπουλ θα μπορούσε να έχει τελειώσει το ματς, αλλά ο Μανέ καθυστέρησε να πασάρει στον Κεϊτά, που τελικά σημάδεψε πάνω στον Βορμ, με την γκρίνια να κάνει την εμφάνισή της στις κερκίδες του Γουέμπλεϊ από τους οπαδούς της Τότεναμ.

Στο 90+3′ ο Λαμέλα με ένα σουτ από πλάγια θέση μείωσε σε 2-1 και έβαλε «φωτιά» στο ματς, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι περισσότερο, με τους παίκτες του Κλοπ να φεύγουν νικητές.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Βορμ, Τρίπιερ, Ρόουζ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Γουίνκς (73’ Σον), Κέιν, Ντάιερ (82’ Γουανιάμα), Ντεμπέλε (60’ Λαμέλα), Έρικσεν, Μόουρα.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Βαν Ντάικ, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ, Κεϊτά (82’ Στάριτζ), Φιρμίνο (74’ Χέντερσον), Μανέ, Σαλάχ, Γκόμεζ, Ρόμπερτσον, Αλεξάντερ- Άρνολντ (90’ Μάτιπ).