ΑΓΓΛΙΑ

Άστον Βίλα – Γουέστ Μπρομ 2-1: Βήμα πρόκρισης οι «χωριάτες»

Η ρεβάνς στις 14 Μαΐου

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ της Τσάμπιονσιπ, έκανε η Άστον Βίλα που κέρδισε με 2-1 την Γουέστ Μπρόμγουιτς.

Οι «χωριάτες» αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν να κερδίσουν το ματς και να έχουν το πάνω χέρι στο ζευγάρι.

Η Μπρόμγουιτς προηγήθηκε στο 16’ με τον Γκέιλ και κράτησε το σκορ αυτό μέχρι το ημίχρονο. Τότε προπονητής της Βίλα, Ντιν Σμιθ, έκανε τις κινήσεις του. Έριξε στο ματς του Χουριχέιν και Γκριν, πίεσε στο κέντρο και στο 75’ ήρθε η ισοφάριση. Σκόρερ ήταν ο Χουριχέιν που αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή.

Το 2-1 ήρθε από τον Άμπραχαμ από το σημείο του πέναλτι.

Η ρεβάνς θα γίνει στην έδρα της Μπρομγουιτς την προσεχή Τρίτη (14/5), με την Άστον Βίλα να πηγαίνει για δύο αποτελέσματα.

Να τονίσουμε ότι ακόμη και αν χάσει με ένα γκολ διαφορά, τα εκτός έδρας γκολ δεν μετρούν. Οι δύο ομάδες θα πάνε σε παράταση και μετά στα πέναλτι, αν δεν αλλάξει κάτι.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Στιρ, Ελ Μοχαμαντί, Τουανζέμπε, Μινγκς, Τέιλορ, Γουίλαν (67’ Χουριχέιν), Αντομά (67’ Γκριν), ΜακΓκιν, Γκρίλις, Ελ Γκαζί, Άμπραχαμ.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜΓΟΥΙΤΣ: Τζόνστον, Χεγκάζι, Μπάρτλεϊ, Ντόσον (46’ Μιρς), Χολγκέιτ, Μπραντ, Γιόχανσεν (85’ Μόρισον), Γκιμπς, Γκέιλ, Ροντρίγκες, Φίλιπς (66’ Μέρφι)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άστον Βίλα – Γουέστ Μπρομ 2-1: Βήμα πρόκρισης οι «χωριάτες»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.