ΑΓΓΛΙΑ

Μπόρνμουθ – Τότεναμ 1-0: Έχασε και έμπλεξε! (vid)

Τα σπιρούνια ηττήθηκαν παίζοντας για ένα ημίχρονο με 9 παίκτες!

Με νίκη επί της Μπόρνμουθ, η Τότεναμ θα εξασφάλιζε από τώρα την παρουσία της στο Τσάμπιονς Λιγκ και του χρόνου. Έφυγε όμως με την ήττα (1-0) και πλέον μπαίνει σε σοβαρές περιπέτειες.

Τα «σπιρούνια» αν και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ματς (ο 19χρονος Τράβερς έκανε ντεμπούτο στα γκολπόστ της Μπόρνμουθ με δύο εκπληκτικές αποκρούσεις), βρέθηκαν να παίζουν με 10 παίκτες. Αυτό καθώς αποβλήθηκε στο 43’ ο Σον, με απευθείας κόκκινη κάρτα!

Στο ημίχρονο ο Ποκετίνο αποφάσισε να αλλάξει σχήμα και έβαλε τον Φόιθ, στην θέση του Ντάιερ. Δύο λεπτά μετά όμως, στο 48’, ο Φόιθ αποβλήθηκε κι αυτός με απευθείας κόκκινη, με την Τότεναμ να μένει με 9 παίκτες!!!

Η Μπόρνμουθ είχε πλέον τον πλήρη έλεγχο και πίεσε για ένα γκολ, με την Τότεναμ, να αμύνεται υποχρεωτικά σε όλο το δεύτερο μέρος, για να κρατήσει έστω τον ένα βαθμό.

Τελικά στο 90+1’ λύγισε, καθώς ο Άκε με κεφαλιά μετά από κόρνερ, έδωσε τους τρεις βαθμούς στους γηπεδούχους και έβαλε σε σοβαρούς μπελάδες την ομάδα της Τότεναμ.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Τράβερς, Κλάιν, Κουκ, Σίμσον, Σμιθ, Ίμπε (77’ Μουσέτ), Λέρμα, Άκε, Φρέιζερ, Κινγκ, Γουίλσον.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ρόουζ, Αλντεβάιρελντ (46’ Γουανιάμα), Σάντσεζ, Τρίπιερ, Ντάιερ (46’ Φόιθ), Σισόκο (82’ Ντέιβις), Λούκας Μόουρα, Άλι, Έρικσεν, Σον.