ΑΓΓΛΙΑ

Μπράιτον – Λέστερ 1-2: Ανατροπή και δεύτερη

Κομβικό διπλό για τις «αλεπούδες», που προσπέρασαν τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το Μπράιτον – Λέστερ για τους γηπεδούχους. Οι «γλάροι» έχουν παίκτες με ποιότητα, προσπαθούν να παίζουν στρωτά και αυτό φάνηκε στο 10′. Κάθετη από τον Μοπέ, γκολ του Λαλάνα και 1-0.

Η συνέχεια, όμως, ήταν διαφορετική. Η Μπράιτον περιόρισε τη Λέστερ στο πρώτο ημίχρονο. Δέχτηκε μόνο μία πραγματική ευκαιρία, ενώ θα μπορούσε να έχει κλειδώσει το ματς με το δοκάρι του Λαλάνα.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν. Οι «αλεπούδες» ανέβηκαν ισοφάρισαν στο 62′ με τον Ιχεανάτσο μετά την τρομερή πάσα του Τίλεμανς. Είχε μία ευκαιρία αργότερα ο Λαλάνα για νέο γκολ, αλλά έπεσε πάνω στον Σμάιχελ. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, ήρθε και η ανατροπή στο 87′. Σκόρερ ο Αμαρτέι μετά την έξοδο-δώρο του Σάντσες. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το 1-2 έμεινε έως το τέλος.

ΜΠΡΑΙΤΟΝ: Σάντσες, Φέλτμαν, Γουάιτ, Ντανκ, Μπερν, Μπισουμά (90’+1 Γιάχανμπακς), Γκρος, Λαλάνα, ΜακΆλιστερ (68′ Αλσάτε), Τροσάρ, Μοπέ (79′ Γουέλμπεκ).

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Αμαρτέι, Φοφανά, Σογιουντσού, Εντιντί, Περέιρα, Τίλεμανς, Ταβάρες (72′ Ολμπράιτον), Καστάν, Βάρντι, Ιχεανάτσο (90’+1 Τσούντχουρι).

Premier League: Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστκής