ΑΓΓΛΙΑ

Μπράιτον – Μάντσεστερ Σίτι 3-2: Μαγική ανατροπή! (vids)

Μάντσεστερ Σίτι: Δεύτερο σερί ματς που δέχεται τρία γκολ, κι ενώ από τις 27/9 η εστία της δεν είχε παραβιαστεί πάνω από δύο φορές.

Απέναντι στη Νιούκαστλ, βέβαια, επιβλήθηκε με το… αγγλικό 4-3, ενώ τώρα έχασε 3-2 από την Μπράιτον, σε ματς για την 37η αγωνιστική της Premier League.

Η Μάντσεστερ Σίτι προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με κεφαλιά του Ιλκάι Γκουντογκάν, αλλά στο 10′ ο Ζοάο Κανσέλο αντίκρισε κόκκινη κάρτα.

Πάντως, στο 48′ ο Φιλ Φόντεν διπλασίασε τα γκολ των πρωταθλητών, έπειτα από μία σπουδαία κούρσα, και οι περισσότεροι πίστεψαν ότι η νίκη είναι κοντά.

Αλίμονο. Ο Λεάντρο Τροσάρ μείωσε μόλις 2 λεπτά αργότερα, ενώ στο 54′ τραυματίστηκε ο Γκουντογκάν και οι φιλοξενούμενοι αποδυναμώθηκαν περισσότερο.

Στο 72′ ο Άνταμ Γουέμπστερ ισοφάρισε και στο 76′ ο Νταν Μπερν έβαλε σε θέση οδηγού την Μπράιτον!

Η Σίτι ζήτησε πέναλτι στην εκπνοή του ματς, όμως έπειτα από χρήση VAR ο διαιτητής Άτγουελ έκρινε ότι δεν υπάρχει παράβαση, επομένως το 3-2 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής

Τρίτη 18/5

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 1-1 (15′ Καβάνι – 75′ Μπράιαν)
Σαουθάμπτον – Λιντς 0-2 (73′ Μπάμφορντ, 90′ Ρόμπερτς)
Μπράιτον – Μάντσεστερ Σίτι 3-2 (50′ Τροσάρ, 72′ Γουέμπστερ, 76′ Μπερν – 2′ Γκουντογκάν, 48′ Φόντεν)
Τσέλσι – Λέστερ 22:15