ΑΓΓΛΙΑ

Μπράιτον – Σαουθάμπτον 1-2: Επιστροφή Ινγκς, επιστροφή στις νίκες

Με ένα καλό ημίχρονο δεν είναι εύκολο να καθαρίσεις ένα ματς. Πολλές φορές μπορεί να μην αρκεί ακόμα και για να προηγείσαι σε αυτό το χρονικό διάστημα, όπως στο Μπράιτον – Σαουθάμπτον. Εκεί για ένα ημίχρονο υπήρχε μία ομάδα στο γήπεδο. Η Μπράιτον ήταν ανώτερη της Σαουθάμπτον, είχε πάρει τον έλεγχο του αγώνα και άνοιξε...

Με ένα καλό ημίχρονο δεν είναι εύκολο να καθαρίσεις ένα ματς. Πολλές φορές μπορεί να μην αρκεί ακόμα και για να προηγείσαι σε αυτό το χρονικό διάστημα, όπως στο Μπράιτον – Σαουθάμπτον.

Εκεί για ένα ημίχρονο υπήρχε μία ομάδα στο γήπεδο. Η Μπράιτον ήταν ανώτερη της Σαουθάμπτον, είχε πάρει τον έλεγχο του αγώνα και άνοιξε το σκορ στο 26′ με πέναλτι του Γκρος μετά από ακατανόητη ενέργεια του Γουόρντ Πράουζ. Από το πουθενά, όμως, στο 45′ ήρθε η ισοφάριση. Ο Άγγλος χαφ πήρε το αίμα του πίσω σερβίροντας το γκολ στον Βέστεργκααρντ. Μία ακόμη στημένη φάση για τους «Άγιους» που γίνεται γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε ο Ινγκς, ο οποίος έπαιξε για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του, και τελικά βρήκε δίχτυα. Υπήρχαν φάσεις μπροστά και από τις δύο εστίες, αλλά με πέναλτι στο 81′ ο Άγγλος φορ έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του. Να σημειωθεί πως η παράβαση υποδείχτηκε μέσω VAR, αφού αρχικά είχε δοθεί φάουλ εκτός περιοχής. Η Σαουθάμπτον επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε 5η.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

Σάββατο 5 Δεκεμβρίου

Μπέρνλι – Έβερτον 1-1 (3′ Μπρέιντι / 45+3′ Κάλβερτ-Λιούιν)

Μάντσεστερ Σίτι – Φούλαμ 2-0 (5′ Στέρλινγκ, 26′ πεν Ντε Μπρόινε)

Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3 (38′ Σούτσεκ / 65′ Πογκμπά, 68′ Γκρίνγουντ, 78′ Ράσφορντ)

Τσέλσι – Λιντς 3-1 (27′ Ζιρού, 61′ Ζουμπά, 90+3′ Πούλισιτς / 4′ Μπάμφορντ)

Κυριακή 6 Δεκεμβρίου

Γουέστ Μπρομ – Κρίσταλ Πάλας 1-5 (30′ Γκάλαχερ – 8′ πέν. Φούρλονγκ, 55′ και 68′ Ζαχά, 59′ και 82′ Μπεντέκε)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Λέστερ 1-2 (26′ ΜακΜπέρνι – 24′ Πέρεθ, 90′ Βάρντι)

Τότεναμ – Άρσεναλ 2-0 (13′ Σον, 45′ Κέιν)

Λίβερπουλ – Γουλβς 4-0 (24′ Σαλάχ, 58′ Βαϊνάλντουμ, 67′ Ματίπ, 78′ αυτ. Σεμέδο)