ΑΓΓΛΙΑ

Carabao Cup: Εύκολη πρόκριση για τη Λίβερπουλ με σπουδαίο Τσιμίκα – Μοιραίος ο Τζόλης

Carabao Cup: Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ προκρίθηκαν με χαρακτηριστική ευκολία απέναντι σε Γουίκομ και Νόριτς αντίστοιχα. Μπορεί η Μάντσεστερ Σίτι να…καθάρισε με 4-1 τη Γουίκομ, όμως ο Τζόλης θα μπορούσε να «παγώσει» τη Λίβερπουλ. Ο Χρήστος Τζόλης έχασε πέναλτι κόντρα στη Λίβερπουλ, όσο το σκορ ήταν ακόμα στο 0-1. Το σκορ άνοιξε στο 4ο μόλις...

Carabao Cup: Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ προκρίθηκαν με χαρακτηριστική ευκολία απέναντι σε Γουίκομ και Νόριτς αντίστοιχα.

Μπορεί η Μάντσεστερ Σίτι να…καθάρισε με 4-1 τη Γουίκομ, όμως ο Τζόλης θα μπορούσε να «παγώσει» τη Λίβερπουλ.

Ο Χρήστος Τζόλης έχασε πέναλτι κόντρα στη Λίβερπουλ, όσο το σκορ ήταν ακόμα στο 0-1. Το σκορ άνοιξε στο 4ο μόλις λεπτό ο Μιναμίνο. Ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κερδίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 42ο λεπτό, με το σκορ να μην αλλάζει.

Ο Οριγκί ήρθε με κεφαλιά για να δώσει τέλος στις ελπίδες της Νόριτς, σημειώνοντας το 0-2, ύστερα από ασίστ του Τσιμίκα. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς ο Μιναμίνο σκόραρε και δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση, στο 80ο λεπτό. Με αυτό τον τρόπο διαμορφώθηκε και το τελικό 0-3.

Να σημειωθεί πως τόσο ο Τσιμίκας για τη Λίβερπουλ, όσο και οι Γιαννούλης και Τζόλης για τη Νόριτς αγωνίστηκαν βασικοί.

Στον αγώνα της Μάντσεστερ Σίτι, οι «πολίτες» δεν έδωσαν περιθώρια αντίδρασης στη Γουίκομ που…τόλμησε να προηγηθεί στο 22′ με τον Χάνλαν. Ο Ντε Μπρόινε ισοφάρισε στο 29ο λεπτό, ενώ Ναχρέζ και Φόντεν σκόραραν στο 43′ και 45΄ αντίστοιχα.

Ο Φεράν Τόρρες ήταν ο παίκτης που διαμόρφωσε το 4-1 στο 71ο λεπτό. O Μαχρέζ στο 84ο λεπτό έκανε το 5-1. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο νεαρός Πάλμερ στο 89ο λεπτό.