ΑΓΓΛΙΑ

«Χρόνια πολλά» με… ελληνικό χρώμα στον Μπέκαμ

Δεν ξεχνούν το ωραίο και καθοριστικό φάουλ του κόντρα στην Εθνική οι Άγγλοι

Στην πολυετή και άκρως επιτυχημένη καριέρα του σε συλλογικό επίπεδο σημείωσε πολλά γκολ και δημιούργησε ακόμη περισσότερα.

Ποιο είναι, όμως, εκείνο που έχει μείνει χαραγμένο στην πλειοψηφία των Άγγλων φιλάθλων; Μα φυσικά εκείνο κόντρα στην Εθνική Ελλάδας στις 6 Οκτωβρίου 2001.

Ο λόγος για τον Ντέιβιντ Μπέκαμ, ο οποίος την Τετάρτη (2/5) γιόρτασε τα 43α του γενέθλια και ο επίσημος λογαριασμός της Εθνικής Αγγλίας στο Twitter “ανέβασε” το σχετικό video.

Η ανόητη αποβολή του 1998 στο ματς του Παγκοσμίου Κυπέλλου κόντρα στην Αργεντινή τον στοίχειωνε μέχρι το ηλιόλουστο απόγευμα της 6ης Οκτωβρίου 2001, όταν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με την Ελλάδα ισοφάρισε στο τελικό 2-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Χάρη σε αυτό το γκολ η Αγγλία προκρίθηκε ως 1η του 9ου προκριματικού ομίλου της ευρωπαϊκής ζώνης, ενώ η Γερμανία υποχρεώθηκε να λάβει μέρος στα πλέι-οφ (σ.σ. τελικά ξεπέρασε το εμπόδιο της Ουκρανίας και έφτασε μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης, όπου έχασε από τη Βραζιλία).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Χρόνια πολλά» με… ελληνικό χρώμα στον Μπέκαμ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.