ΑΓΓΛΙΑ

Διέλυσε την Άρσεναλ η πρωτοπόρος Λίβερπουλ (vid)

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ η ομάδα του Κλοπ, αλλά τελικά νίκησε με το εμφατικό 5-1 τους Λονδρέζους

Φέρτε της τον επόμενο! Μία ακόμη νίκη πανηγύρισε η Λίβερπουλ, η οποία έκλεισε ιδανικά το 2018 επικρατώντας με 5-1 της Άρσεναλ.

Σε αντίθεση με προηγούμενα παιχνίδια τους στο «Άνφιλντ», αυτή τη φορά οι «ρεντς» βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Μπήκαν κάκιστα στο ματς, η Άρσεναλ τους πίεζε αποτελεσματικά και στο 11′ έκανε το 0-1 με τον Μάιτλαντ-Νάιλς. Ο Ιουόμπι έβγαλε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Ρόμπερτσον δεν γύρισε και ο νεαρός Άγγλος σκόραρε.

Ωστόσο, το κλειδί ήταν η άμεση αντίδραση των γηπεδούχων. Μόλις στο 14′ ο Φιρμίνο ισοφάρισε μετά από καραμπόλες στην άμυνα των «κανονιέρηδων» και δύο λεπτά μετά έκανε το 16′ με τρομερό σόλο. Ο Μανέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 32′ από ασίστ του Σαλάχ, ο οποίος κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και έγραψε το 4-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ συνέχισε να κάνει ό,τι ήθελε. Στο 65′ κέρδισε πέναλτι από τον Κολάσινατς ο Λόβρεν, το εκτέλεσε ο Φιρμίνο και έκανε χατ τρικ. Έγινε έτσι ο πρώτος Βραζιλιάνος μετά τους Αλφόνσο Άλβες και Ρομπίνιο που κάνει χατ τρικ στην Premier League.

Αξίζει να σημειωθεί πως με αυτή τη νίκη η Λίβερπουλ πήγε στο +9 από τη Σίτι και περιμένει να δει τι θα κάνει την Κυριακή (30/12) στο εκτός έδρας ματς με τη Σαουθάμπτον. Παρεμπιπτόντως, στις 3 Ιανουαρίου είναι το μεγάλο ματς κορυφής ανάμεσα στους δύο στο «Έτιχαντ».

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (83′ Κλάιν), Βαϊνάλντουμ (78′ Λαλάνα), Φαμπίνιο, Σακίρι, Μανέ (62′ Χέντερσον), Φιρμίνο, Σαλάχ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Λιχστάινερ, Μουστάφι (46′ Κοσιελνί), Παπασταθόπουλος, Κολάσινατς (80′ Γκεντουζί), Τζάκα, Τορέιρα, Μάιτλαντ-Νάιλς, Ιουόμπι, Ράμσεϊ, Ομπαμεγιάνγκ (71′ Λακαζέτ).

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:

Σάββατο (29/12)

Γουότφορντ – Νιούκαστλ 1-1 (82′ Ντουκουρέ / 29′ Ροντόν)

Λέστερ – Κάρντιφ 0-1 (92′ Καμαράσα)

Μπράιτον – Έβερτον 1-0 (59′ Λοκάντια)

Τότεναμ – Γουλβς 1-3 (22′ Κέιν / 72′ Μπολί, 83′ Χιμένες, 87′ Κόστα)

Φούλαμ – Χάντερσφιλντ 1-0 (91′ Μίτροβιτς)

Λίβερπουλ – Άρσεναλ 5-1 (14′, 16′ και πέν. 65′ Φιρμίνο, 32′ Μανέ, 45’+2 Σαλάχ – 11′ Νάιλς)