ΑΓΓΛΙΑ

Επικό ματς: Άστον Βίλα – Νότιγχαμ 5-5!

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 82' με 10 παίκτες

Ένα απίστευτο ματς πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τετάρτης (28/11) στο «Βίλα Παρκ», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Championship.

Άστον Βίλα και Νότιγχαμ μοιράστηκαν έναν βαθμό, αλλά σημειώνοντας πέντε γκολ έκαστη!

Η ομάδα του Αϊτόρ Καράνκα πήρε σαφές προβάδισμα στο 6’ όταν προηγήθηκε 0-2 με τους Λιούις Γκράμπαν (3’) και Ζοάο Καρβάλιο (6’).

Ο Τάμι Άμπραχαμ ισοφάρισε με δύο γκολ στο 11’ και το 14’, ο Μάτι Κας έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ ο Άμπραχαμ ισοφάρισε στο 36’ με πέναλτι.

Ο Τζο Λόλεϊ, ο δημιουργός των πρώτων τριών γκολ της ομάδας του, έγραψε το 3-4 στο 51’, όμως η Νότιγχαμ έμεινε με 10 στο 68’ λόγω αποβολής του Τόμπιας Φιγκεϊρέντο.

Στο 71’ ο Άμπραχαμ έγινε ο πρώτος παίκτης της Άστον Βίλα που πέτυχε «καρέ» κατά τον αιώνα που διανύουμε, ενώ ο Ανουάρ Ελ Γκαζί ανέτρεψε τα δεδομένα στο 75’.

Οι «χωριάτες», οι οποίοι προέρχονταν από τα τρία γκολ επί της Ντέρμπι (0-3) και τα τέσσερα επί της Μπέρμιγχαμ (4-2), πλησίασαν στη νίκη, όμως η τελευταία λέξη ανήκε στη Νότιγχαμ.

Ο Γκράμπαν έγινε αποδέκτης της μπάλας από (ποιον άλλον;) τον Λόλεϊ και διαμόρφωσε το εκκωφαντικό 5-5 στο 82ο λεπτό.

Να σημειωθεί ότι ο Καρίμ Ανσαριφάρντ αντικατέστησε τον Γκράμπαν στις καθυστερήσεις, ενώ ο Κωνσταντίνος Χατζηδάκης ήταν εκ των βοηθών του διαιτητή Σάιμον Χούπερ.

Λέστερ: Φόρος τιμής από το πριγκηπικό ζεύγος

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Επικό ματς: Άστον Βίλα – Νότιγχαμ 5-5!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.