ΑΓΓΛΙΑ

Έβερτον – Λιντς 0-1: Μεγάλο διπλό με Ραφίνια (vid)

Ωραίο ματς, καλός ρυθμός, αρκετές φάσεις, VAR και… ένα γκολ! Αυτά περιελάμβανε το μενού στο Έβερτον – Λιντς. Το τελικό 0-1 φαντάζει φτωχό συγκριτικά με όσα έγιναν. Έβερτον και Λιντς ξεκίνησαν αμφότερες επιθετικά. Είχαν πολλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο για να σκοράρουν. Οι γηπεδούχοι το κατάφεραν δις με τα γκολ τους να ακυρώνονται για οφσάιντ,...

Ωραίο ματς, καλός ρυθμός, αρκετές φάσεις, VAR και… ένα γκολ! Αυτά περιελάμβανε το μενού στο Έβερτον – Λιντς. Το τελικό 0-1 φαντάζει φτωχό συγκριτικά με όσα έγιναν.

Έβερτον και Λιντς ξεκίνησαν αμφότερες επιθετικά. Είχαν πολλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο για να σκοράρουν. Οι γηπεδούχοι το κατάφεραν δις με τα γκολ τους να ακυρώνονται για οφσάιντ, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα δοκάρι και μία πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Γκόντφρεϊ να διώχνει την τελευταία στιγμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα «ζαχαρωτά» μπήκαν καλύτερα, είχαν φάσεις με τους Κάλβερτ-Λιούιν και Χάμες, αλλά μετά το πρώτο τέταρτο η Λιντς ανέβασε στροφές. Ο Ραφίνια είχε κέφια και ήταν τελικά ο ποδοσφαιριστής που έκρινε και το ματς. Στο 79′ με τρομερό σουτ ο Βραζιλιάνος νίκησε τον Πίκφορντ και χάρισε στην ομάδα του την πρώτη της νίκη στο «Γκούντισον Παρκ» μετά από 30 χρόνια.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Γκόντφρεϊ, Κιν, Χόλγκεϊτ (82′ Μπερνάρντ), Ντέιβις (61′ Ντελφ), Ιουόμπι (67′ Αντρέ Γκόμες), Άλαν, Ντουκουρέ, Χάμες Ροντρίγκες, Ριτσάρλισον, Κάλβερτ-Λιούιν.

ΛΙΝΤΣ: Μελσιέ, Άιλινγκ, Κοχ, Κούπερ, Ντάλας, Κλιχ, Φίλιπς, Χάρισον (89′ Έλντερ Κόστα), Αλιόσκι, Ραφίνια (85′ Ποβέντα-Οκάμπο), Μπάμφορντ (90’+1 Ροντρίγκο).

Premier League: Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής