ΑΓΓΛΙΑ

Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι 0-2: Πρόκριση με «γκάζι» στο τέλος

Η Μάντσεστερ Σίτι προκλήθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Αγγλίας, καθώς επικράτησε με 0-2 κόντρα στην Εβέρτον.

Η Μάντσεστερ Σίτι με γκολ των Γκουντογκάν και Ντε Μπρόινε στη τελευταία «στροφή» της αναμέτρησης πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε την συντριπτική κατοχή της μπάλας σε ολόκληρο το παιχνίδι. Οι εύστοχες τελικές προσπάθειες ήταν αυτές που τους…ζόρισαν. Από την άλλη, η Έβερτον προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να χτυπήσει την Μάντσεστερ Σίτι.

Η πρώτη καλή φάση ήρθε για τους γηπεδούχους, με ψαλιδάκι του Ριτσάρλισον στο 18ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Στέρλινγκ δεν κατάφερε να κερδίσει τον αντίπαλο νεαρό τερματοφύλακα Βιρτζίνια, στο 58ο λεπτό.

Στο 66ο λεπτό ο Φόντεν με μακρινό σουτ προειδοποίησε. Στην επόμενη φάση ήρθε το καθαριστικό γκολ.

Η πρόκριση κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Οι «Πολίτες» άνοιξαν το σκορ και το δρόμ προς την πρόκριση στο 84ο λεπτό. Ο Λαπόρτ πήρε μια ατομική προσπάθεια, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γκουντογκάν με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Ο Ντε Μπρόινε «κλείδωσε» τη νίκη στο 90ο λεπτό της συνάντησης, με όμορφο πλασέ, στέλνοντας την ομάδα του στους «4» της διοργάνωσης.

Νωρίτερα, η Σαουθάμπτον προκρίθηκε εις βάρος της Μπόρνμουθ με 0-3. Αύριο (21/03) παίζουν Λέστερ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τσέλσι-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.