ΑΓΓΛΙΑ

FA Cup: Η Μίντλεσμπρο πέταξε εκτός τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Τα αποτελέσματα και το πανόραμα του FA Cup

FA Cup: Μία ιστορική στιγμή για τη Μίντλεσμπρο καταγράφηκε απόψε, αφού επικράτησε 8-7 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Τζόζεφ Ελάνγκα αστόχησε στο όγδοο πέναλτι της ομάδας του και η ομάδα του Κρις Γουάιλντερ προκρίθηκε στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Το τρομερό είναι ότι ο Γουάιλντερ πανηγύρισε ξανά πέρυσι μία τεράστια νίκη στο «Ολντ Τράφορντ», ως προπονητής της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Αναφορικά με τον αγώνα, μόλις στο 2ο λεπτό, ο Σάντσο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με ψηλοκρεμαστό πλασέ, ενώ στο 6′ ο Κριστιάνο έπιασε ανάποδο ψαλίδι που τέσταρε την ετοιμότητα του Λάμλεϊ.

Στο 20′ ο Πορτογάλος άγγιξε το 1-0, αφού κλήθηκε να εκτελέσει πέναλτι, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι, ώσπου στο 25′ η αντίπαλη εστία παραβιάστηκε με διαγώνιο σουτ του Σάντσο.

Με διψήφιο αριθμό τελικών (ακόμα μία σημαντική στο 33′, όταν ο Λάμλεϊ νίκησε τον Ρονάλντο στο μεταξύ τους τετ-α-τετ, η Γιουνάιτεντ ήταν κυρίαρχη.

Έτσι καταγράφηκε το κάζο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο FA Cup

Στο β’ ημίχρονο, οι γηπεδούχοι απείλησαν με σουτ του Ράσφορντ στο 54′ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια και στο 55′ με εν κινήσει σουτ του Κριστιάνo που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Δύο λεπτά αργότερα, η Μίντλεσμπρο κατέγραψε τη δεύτερη τελική της προσπάθεια, με σουτ του Κρουκς που εξουδετέρωσε ο Χέντερσον, προτού ο ίδιος παίκτης παραβιάσει εν τέλει την εστία της Γιουνάιτεντ με εξ επαφής προσπάθεια στο 64′ (υπήρξε χέρι που πάντως κρίθηκε ακούσιο στο VAR).

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Μπρούνο Φερνάντες είχε τη χρυσή ευκαιρία για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, όμως, προ κενής εστίας σημάδεψε δοκάρι!

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου η Μίντλεσμπρο πλησίασε στην ανατροπή στο 115′, αλλά ο Χέντερσον σταμάτησε τον Κόνολι. Αυτή ήταν και η μοναδική αξιόλογη φάση του ημιώρου.

Η Γιουνάιτεντ των 28 τελικών προσπαθειών, των δύο δοκαριών και του χαμένου πέναλτι, έπρεπε να κάμψει την αντίσταση της αντιπάλου στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Τζόζεφ Ελάνγκα, όμως, αστόχησε στο όγδοο πέναλτι της ομάδας του (είχαν προηγηθεί 7/7 και 8/8 αντίστοιχα), επομένως το συγκρότημα του Κρις Γουάιλντερ προκρίθηκε στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Μίντλεσμπρο αγωνίστηκε στο «Ολντ Τράφορντ», έπειτα από τον Δεκέμβριο του 2016.

Από το 2005 και την ήττα με 4-1, η Γιουνάιτεντ έτρεχε ένα αήττητο σερί 13 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις απέναντι στην «Μπόρο». Τέλος στο σερί, τέλος και στα όνειρα για FA Cup.