ΑΓΓΛΙΑ

FA Cup: Πρόκριση για Σίτι, Λέστερ, Σέφιλντ και Έβερτον (vids)

Στα προημιτελικά του FA Cup προκρίθηκαν οι Μάντσεστερ Σίτι, Λέστερ, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και Έβερτον σε εντυπωσιακά ματς (vids).

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις τα ματς για την φάση των «16» του FA Cup.

Τα φαβορί επικράτησαν και πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του FA Cup, με το καλύτερο ματς να γίνεται στο τελευταίο χρονιά ματς.

Εννέα γκολ, σασπένς, αγωνία, ανατροπές. Έβερτον και Τότεναμ αναδείχθηκαν ισόπαλες 4-4 στην κανονική διάρκεια με την πρώτη να παίρνει τη νίκη (5-4) στην παράταση και την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Τότεναμ άνοιξε το σκορ με τον Ντάβινσον Σάντσες στο τρίτο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι το έφεραν τούμπα με τους Κάλβερτ-Λιούιν (36′), Ριτσάρλισον (38′) και Σίγκουρντσον (43′).

Ο Λαμέλα στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου μέρους έκανε το 3-2. Στο 57′ η ισοφάριση με το δεύτερο γκολ του Ντάβινσον Σάντσες. Έντεκα λεπτά μετά ο Ριτσάρλισον πέτυχε και αυτός δεύτερο γκολ για το 4-3.

Ο Χάρι Κέιν, όμως, στο 83′ έκανε το 4-4 και έστειλε την πρόκριση στην παράταση. Εκεί η Έβερτον πήρε την πρόκριση με τον Μπερνάρντ στο 97ο λεπτό να κάνει το 5-4.

ΕΒΕΡΤΟΝ (Κάρλο Αντσελότι): Όλσεν, Κιν, Γκόντφρι, Μίνα, Ντιν, Ντουκουρέ, Ντέιβις, Ιγουόμπι (70′ Μπερνάρντ), Σίγκουρντσον, Ρισάρλιζον, Κάλβερτ-Λιούιν (55′ Κόουλμαν).

ΤΟΤΕΝΑΜ (Ζοζέ Μουρίνιο): Λορίς, Ντόχερτι, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Χόμπιεργκ, Εντομπελέ, Μπέρχβαϊν (53′ Κέιν), Λαμέλα, Λούκας Μόουρα (77′ Ντέλε Άλι), Σον.

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 3-1 τη Σουόνσι και προκρίθηκε στα προημιτελικά, φτάνοντας τις 15 συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις εντός Νησιού.

Ένα γκολ του Ιχενάτσο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν αυτό που χρειάστηκε η Λέστερ για να κάμψει την αντίσταση της Μπράιτον με 1-0 και μαζί το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Άλλο ένα εισιτήριο για την 8άδα του FA Cup πήρε η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, που επικράτησε με το ίδιο σκορ της Μπρίστολ Σίτι.