ΑΓΓΛΙΑ

Φούλαμ – Μπέρνλι 0-2: Σφράγισε ο υποβιβασμός

Φούλαμ – Μπέρνλι 0-2 και… αντίο! Μία που ανέβηκαν οι Λονδρέζοι, μία που υποβιβάστηκαν ξανά στην Championship. Με το ρόστερ που είχαν, ήταν δύσκολο να συμβεί κάτι άλλο. Ο υποβιβασμός κλείδωσε με εντός έδρας ήττα. Η Φούλαμ έχασε από την Μπέρνλι με 2-0 και σχετικά άνετα. Και τα δύο γκολ μπήκαν από το πρώτο ημίχρονο....

Φούλαμ – Μπέρνλι 0-2 και… αντίο! Μία που ανέβηκαν οι Λονδρέζοι, μία που υποβιβάστηκαν ξανά στην Championship. Με το ρόστερ που είχαν, ήταν δύσκολο να συμβεί κάτι άλλο.

Ο υποβιβασμός κλείδωσε με εντός έδρας ήττα. Η Φούλαμ έχασε από την Μπέρνλι με 2-0 και σχετικά άνετα. Και τα δύο γκολ μπήκαν από το πρώτο ημίχρονο. Ο Γουέστγουντ στο 35′ άνοιξε το σκορ και εννιά λεπτά μετά ο Γουντ με εντυπωσιακό σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, είχαν δοκάρι με τον Ανγκισά στο 70′, έχασαν κάποιες ακόμη φάσεις, αλλά γκολ δεν έβαλαν. Έτσι για ενδέκατο ματς απέτυχαν να σκοράρουν στο γήπεδό τους και αυτό συμβαίνει μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία της Premier League. Η άλλη ήταν η Μάντσεστερ Σίτι τη σεζόν 2006-07.

ΦΟΥΛΑΜ: Αρεολά, Τετέ (54′ Μάτζα), Άντερσεν, Ανταραμπιόγιο (74′ Λόφτους-Τσικ), Ρόμπινσον, Ανγκισά, Λεμινά, Κόρντοβα-Ριντ (66′ Ονόμα), Λούκμαν, Καβαλέιρο, Μίτροβιτς.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Λόουτον, Μι, Ταρκόφσκι, Τέιλορ, Κορκ, Γουέστγουντ, Μπράουνχιλ, ΜακΝίλ, Βίντρα (67′ Ροντρίγκες), Γουντ (86′ Μπαρνς).

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής της Premier League

Παρασκευή (7/5)

Λέστερ – Νιούκαστλ 2-4 (85′ Άρμπλινγκτον, 87′ Ιχεανάτσο – 22′ Γουίλοκ, 34′ Ντάμετ, 65′, 69′ Γουίλσον)

Σάββατο (8/5)

Λιντς – Τότεναμ 3-1 (13′ Ντάλας, 42′ Μπάμφορντ, 84′ Ροντρίγκο Μορένο – 25′ Σον)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Κρίσταλ Πάλας 0-2 (2′ Μπεντέκε, 88′ Έζε)

Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι 1-2 (44′ Στέρλινγκ – 63′ Ζιγέκ, 90’+3′ Αλόνσο)

Λίβερπουλ – Σαουθάμπτον 2-0 (31’ Μανέ, 90’ Τιάγκο)

Κυριακή (9/5)

Γουλβς – Μπράιτον 2-1 (76′ Τραορέ, 90′ Γκιμπς-Γουάιτ – 13′ Ντανκ)

Άστον Βίλα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3 (24′ Τραορέ – 52′ πεν. Μπρούνο Φερνάντες, 56′ Γκρίνγουντ, 87′ Καβάνι)

Γουέστ Χαμ – Έβερτον 0-1 (24′ Ντόμινικ Κάλβερτ-Λιούιν)

Άρσεναλ – Γουέστ Μπρομ 3-1 (29′ Σμιθ-Ρόου, 35′ Πεπέ, 90′ Ουίλιαν – 67′ Περέιρα)