ΑΓΓΛΙΑ

Φούλαμ – Μάντσεστερ Γ. 0-3: Τετράδα με γαλλική «σφραγίδα»

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφυγε με τη νίκη 3-0 από την έδρα της Φούλαμ και ανέβηκε στην 4η θέση, στο +1 από την Τσέλσι, που αν χάσει από τη Σίτι, θα έχει πέσει στην 5η θέση έπειτα από 26 αγωνιστικές στην Premier League. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν..ορμητικά και μόλις στα πρώτα 5 λεπτά είχαν δύο πολύ καλές...

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν..ορμητικά και μόλις στα πρώτα 5 λεπτά είχαν δύο πολύ καλές στιγμές, με τα σουτ των Βιέτο και Σίρλε. Ωστόσο, η ομάδα του Σόλσκιερ αντέδρασε και στο 8′ απείλησε για πρώτη φορά, πριν ανοίξει το σκορ 6 λεπτά αργότερα. Ο Μαρσιάλ έκανε την κάθετη για τον Πογκμπά, που με αριστερό σουτ από πλάγια θέση αριστερά νίκησε τον Ρίκο για το 0-1.  Έτσι, για  πρώτη φορά στην καριέρα του έχει 10 ή περισσότερα γκολ στην Premier League. Στο 23ο λεπτό ήρθε και το 2ο γκολ, όταν και πάλι ο Μαρσιάλ έκανε τρομερή κούρσα πίσω από το κέντρο, πλασάροντας εύστοχα με το δεξί. Η συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανάλογη, με την Γιουνάιτεντ να έχει τον απόλυτο έλεγχο.

Μετά τη διακοπή, το σκηνικό δεν άλλαξε και στο 65ο λεπτό ήρθε το 0-3 όταν ο Πολ Πογκμπά εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, που κέρδισε ο Μάτα. Η ομάδα του Ρανιέρι έχασε τρομερή ευκαιρία να μειώσει στο 77′ όταν ο Μπάμπελ δεν κατάφερε να σκοράρει σχεδόν εξ επαφής.

ΦΟΥΛΑΜ (Κλάουντιο Ρανιέρι): Σέρχιο Ρίκο, Οντόι, Λε Μαρσόν, Ριμ, Μπράιαν (81′ Σεσενιόν), Τσέιμπερς, Σερί, Σίρλε (53′ Κρίστι), Βιέτο, Μίτροβιτς, Μπάμπελ (77′ Κέρνι).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Νταλότ, Σμόλινγκ, Τζόουνς, Σο, Αντέρ Ερέρα (85′ Μπεϊγί), Μάτιτς, Πογκμπά (74’ΜακΤόμινεϊ), Μάτα, Λουκακού, Μαρσιάλ (70′ Σάντσες).