ΑΓΓΛΙΑ

Γουέστ Χαμ – Άρσεναλ 1-3: Ανατροπή με συνοπτικές διαδικασίες (vid)

Γουέστ Χαμ – Άρσεναλ 1-3: Κάποια στιγμή θα ξυπνούσε! Το έκανε τελικά η Άρσεναλ τη Δευτέρα (9/12) ανατρέποντας το ματς με τα «σφυριά» μέσα σε εννιά λεπτά. Για ένα ημίχρονο ήταν και πάλι προβληματική. Δέχτηκε ένα περίεργο γκολ στο 38′ από τον Ογκμπόνα, ενώ θα μπορούσε να έχει δοθεί σε βάρος της πέναλτι λίγο μετά...

Γουέστ Χαμ – Άρσεναλ 1-3: Κάποια στιγμή θα ξυπνούσε! Το έκανε τελικά η Άρσεναλ τη Δευτέρα (9/12) ανατρέποντας το ματς με τα «σφυριά» μέσα σε εννιά λεπτά.

Για ένα ημίχρονο ήταν και πάλι προβληματική. Δέχτηκε ένα περίεργο γκολ στο 38′ από τον Ογκμπόνα, ενώ θα μπορούσε να έχει δοθεί σε βάρος της πέναλτι λίγο μετά σε μαρκάρισμα του Σνόντγκρας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η Άρσεναλ βρήκε τον τρόπο να βγάλει αντίδραση. Στο 60′ ο Τορέιρα άνοιξε για τον Κολάσινατς, εκείνος γύρισε για τον Μαρτινέλι και ο τελευταίος ισοφάρισε. Έξι λεπτά μετά ο Πεπέ έβαλε γκολάρα με διαγώνιο σουτ που θύμισε… Ρόμπεν και στο 69′ ο Ομπαμεγιάνγκ, που είχε κάνει την ασίστ στο 1-2, βρήκε δίχτυα επίσης. Με συνοπτικές διαδικασίες, λοιπόν, έγινε το διπλό και οι φιλοξενούμενοι πήραν τη πρώτη τους νίκη στην Premier League μετά τις 6 Οκτωβρίου.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Μάρτιν, Φρέντερικς, Μπαλμπουένα, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ (51′ Μαζουάκου), Σνόντγκρας (78′ Χόλαντ), Νομπλ, Ράις, Φορνάλς, Φελίπε Άντερσον (70′ Αλέ), Αντόνιο.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μέιτλαντ – Νάιλς, Τσέιμπερς, Παπασταθόπουλος, Τιέρνεϊ (29′ Κολάσινατς), Τζάκα (86′ Γκεντουζί), Τορέιρα, Πεπέ (88′ Νέλσον), Οζίλ, Μαρτινέλι, Ομπαμεγιάνγκ.

Premier League – 16η αγωνιστική

Σάββατο 7/12

Έβερτον – Τσέλσι 3-1 (5’ Ριτσάρλισον, 49’, 84′ Κάλβερτ-Λιούιν – 52’ Κόβατσιτς)

Μπόρνμουθ – Λίβερπουλ 0-3 (35′ Τσάμπερλεϊν, 44′ Κεϊτά, 54′ Σαλάχ)

Τότεναμ – Μπέρνλι 5-0 (4′ και 54′ Κέιν, 9′ Μόουρα, 32′ Σον, 74′ Σισοκό)

Γουότφορντ – Κρίσταλ Πάλας 0-0

Μάνστεστερ Σίτι – Μάντσεστερ Γ. 1-2 (85′ Οταμέντι – 23′ πέν. Ράσφορντ, 29′ Μαρσιάλ)

Κυριακή 8/12

Άστον Βίλα – Λέστερ 1-4 (45’ Γκρίλις – 20’, 75’ Βάρντι, 41’ Ιχεανάτσο, 49’ Έβανς)

Νιούκαστλ – Σαουθάμπτον 1-2 (68’ Σέλβι, 87’ Φερνάντεθ – 52’ Ινγκς)

Νόριτς – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-2 (27’ Τετέι – 49’ Στίβενς, 52’ Μπάλντοκ)

Μπράιτον – Γουλβς 2-2 (34’ Μοπέ, 36’ Πρόπερ – 28’, 44’ Ζότα)

Δευτέρα 9/12

Γουέστ Χαμ – Άρσεναλ 1-3 (38′ Ογκμπόνα – 60′ Μαρτινέλι, 66′ Πεπέ, 69′ Ομπαμεγιάνγκ)