ΑΓΓΛΙΑ

Γουέστ Χαμ – Λίβερπουλ 3-2: Αήττητο τέλος – Δείτε τη βαθμολογία

Η Γουέστ Χαμ έγινε η πρώτη ομάδα που αυτή τη σεζόν κερδίζει τη Λίβερπουλ, αν και η δεύτερη είχε δικαιολογημένα παράπονα για τις διαιτητικές αποφάσεις

Μόνο μία ομάδα στην Premier League δεν είχε γνωρίσει έως τώρα την ήττα φέτος. Μετά το Γουέστ ΧαμΛίβερπουλ έπεσε και αυτό το κάστρο. Κάτι η μαχητικότητα των Λονδρέζων, κάτι η δικούς τους κόπωση και οι αδυναμίες που έβγαλαν, οι «ρεντς» έχασαν με 3-2. Έβαλε, βέβαια, το κερασάκι στην τούρτα και ο ρέφερι της αναμέτρησης Κρεγκ Πόουσον.

Πιο αποφασιστικά μπήκε η Γουέστ Χαμ και μόλις στο 4′ άνοιξε το σκορ. Από εκτέλεση κόρνερ ο Άλισον δεν αντέδρασε όπως έπρεπε, αν και ο ίδιος διαμαρτυρήθηκε ότι του έγινε φάουλ. Τα ριπλέι είναι ξεκάθαρα, αλλά το γκολ μέτρησε παρόλο που η φάση ελέγχθηκε από το VAR. Το αποκορύφωμα, όμως, ήρθε λίγο μετά, όταν ο Κρέσγουελ πήγε με τα δύο πόδια πάνω στον Χέντερσον. Παρόλα αυτά η κόκκινη δεν βγήκε.

Η Λίβερπουλ δεν πατούσε καλά, αλλά βρήκε τον τρόπο να επανέλθει. Στο 41′ ο Σαλάχ κέρδισε φάουλ και ο Αλεξάντερ-Άρνολντ ήταν εκείνος που με αριστοτεχνική εκτέλεση ευστόχησε. Στο μεσοδιάστημα υπήρχαν φάσεις για τις δύο ομάδες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Λονδρέζους και πάλι ορεξάτους. Είχαν δοκάρι στο 50′ με τον Ντόουσον και δύο λεπτά μετά η απάντηση του Μανέ για τους φιλοξενούμενους. Η Γουέστ Χαμ έδωσε χώρο θέλοντας να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και το κατάφερε, αφού στο 67′ ο Φορνάλς έκανε το 2-1 με αυτό τον τρόπο. Στο 74′ ανενόχλητος ο Ζουμά ανέβασε τον δείκτη του σκορ με κεφαλιά και στο 3-1 από κόρνερ του Μπόουεν. Ο Γιούργκεν Κλοπ έπαιξε τα ρέστα του, έβαλε Οριγκί και Μιναμίνο και ο Βέλγος με ωραίο σουτ μείωσε στο 83′. Τα τελευταία λεπτά ήταν ένας μονόλογος των «ρεντς», αλλά η ισοφάριση δεν ήρθε. Στις καθυστερήσεις έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Μανέ.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Τζόνσον, Ζουμά, Ογκμπόνα (23′ Ντόσον), Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Ράις, Μπόουεν (84′ Τσουφάλ), Φορνάλς, Μπενραχμά (84′ Μαζουακού), Αντόνιο.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Φαμπίνιο (80′ Μιναμίνο), Τσάμπερλεϊν (70′ Τιάγκο), Σαλάχ, Ζότα (76′ Οριγκί), Μανέ.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (5/11)

Σαουθάμπτον-Άστον Βίλα 1-0 (3′ Άρμστρονγκ)

Σάββατο (6/11)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (7′ αυτ. Μπαϊγί, 45′ Σίλβα)

Κρίσταλ Πάλας-Γουλβς 2-0 (61′ Ζαχά, 78′ Γκάλαχερ)

Μπρέντφορντ-Νόριτς 1-2 (60′ Χένρι – 6′ Νόρμαν, 29′ πέν. Πούκι)

Τσέλσι-Μπέρνλι 1-1 (33′ Χάβερτς – 79′ Βίντρα)

Μπράιτον-Νιούκαστλ 1-1 (24′ πέν. Τροσάρντ – 66′ Χέιντεν)

Κυριακή (7/11)

Άρσεναλ-Γουότφορντ 1-0 (56′ Σμιθ Ρόου)

Έβερτον-Τότεναμ 0-0

Λιντς-Λέστερ 1-1 (26′ Ραφίνια-28′ Μπαρνς)

Γουέστ Χαμ-Λίβερπουλ 3-2 (4′ αυτ. Άλισον, 67′ Φορνάλς, 74′ Ζουμά – 41′ Αλεξάντερ Άρνολντ, 83′ Οριγκί)