ΑΓΓΛΙΑ

Γουλβς – Μάντσεστερ Σίτι 3-2: Η… αυτοκτονία των 10 (vid)

Οι «πολίτες» πήραν προβάδισμα δύο γκολ, προτού λυγίσουν στο τέλος

Γουλβς – Μάντσεστερ Σίτι 3-2: Οι «πολίτες» πήραν προβάδισμα δύο γκολ, προτού λυγίσουν στο τέλος.

Αρχικά, συγκεκριμένα στο 12’, ο Έντερσον αποβλήθηκε επειδή ανέτρεψε τον Ντιόγκο Ζότα.

Το κακό ξεκίνημα δεν πτόησε, πάντως, τη Σίτι, η οποία προηγήθηκε στο 25’ με τον Ραχίμ Στέρλινγκ, ο οποίος χρειάστηκε άλλα τόσα αγωνιστικά λεπτά για να διπλασιάσει το προβάδισμα.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι «πολίτες» έδειχναν ικανοί να πάρουν τη νίκη, όμως αυτό δεν συνέβη.

Ο Ανταμά Τραορέ μείωσε 5 μόλις λεπτά μετά το 0-2, στο 82’ ο Ραούλ Χιμένες ισοφάρισε και στο 89’ ο Ματ Ντόχερτι χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Επομένως, η πρωτοπόρος Λίβερπουλ βρίσκεται στο +14 από την 3η Σίτι (με ματς λιγότερο).

Τίποτα πια δεν μπορεί να κρατήσει τους «κόκκινους» μακριά από το πρώτο πρωτάθλημα μετά το μακρινό, για τα δεδομένα τους, 1990.

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο, Ντεντόνκερ, Κόουντι, Σαΐς, Νέβες, Μουτίνιο, Ντόχερτι, Κάστρο (73′ Βινάγκρε), Τραορέ, Ζότα (79′ Νέτο), Χιμένες (90+4′ Μπένετ).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Οταμέντι, Φερναντίνιο, Μεντί, Ερνάντες, Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ (46′ Γκαρσία), Ντε Μπρόινε (67′ Γκιντογάν), Στέρλινγκ, Αγκουέρο (14′ Μπράβο).

Τα αποτελέσματα της Boxing Day

Πέμπτη 26/12
Τότεναμ – Μπράιτον 2-1 (53′ Κέιν, 72′ Άλι – 37′ Γουέμπστερ)
Μπόρνμουθ – Άρσεναλ 1-1 (35′ Γκόσλινγκ – 63′ Ομπαμεγιάνγκ)
Άστον Βίλα – Νόριτς 1-0 (64′ Χούριχεϊν)
Τσέλσι – Σαουθάμπτον 0-2 (31′ Ομπαφέμι, 73′ Ρέντμοντ)
Κρίσταλ Πάλας – Γουέστ Χαμ 2-1 (68′ Κουγιατέ, 90′ Αγιού – 57′ Σνόντγκρας)
Έβερτον – Μπέρνλι 1-0 (80′ Κάλβερτ-Λιούιν)
Σέφιλντ Γιουν. – Γουότφορντ 1-1 (36′ πέν. Νόργουντ – 27′ Ντεουλοφέου)
Μάντσεστερ Γιουν. – Νιούκαστλ 4-1 (24′, 51′ Μαρσιάλ, 36′ Γκρίνγουντ, 41′ Ράσφορντ – 17′ Λόνγκσταφ)
Λέστερ – Λίβερπουλ 0-4 (31′, 74′ Φιρμίνο, 71′ πέν. Μίλνερ, 78′ Άρνολντ)

Παρασκευή 27/12
Γουλβς – Μάντσεστερ Σίτι 3-2 (55′ Τραορέ, 82′ Χιμένες, 89′ Ντόχερτι – 25′, 50′ Στέρλινγκ)