ΑΓΓΛΙΑ

Γουλβς – Τσέλσι 2-1: Ανατροπή στο φινάλε με Ποντένσε και Νέτο (vid)

Με το Γουλβς – Τσέλσι άνοιξε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής στην Premier League. Ανατροπή στο φινάλε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πανηγύρισαν το 2-1 στις καθυστερήσεις. Για ένα ημίχρονο γκολ δεν μπήκε, αλλά η διαφορά ήταν αισθητή. Γουλβς και Τσέλσι είχαν διαφορά στην ένταση, τον τρόπο παιχνιδιού και στην πίεση που ασκούσαν. Οι γηπεδούχοι...

Με το Γουλβς – Τσέλσι άνοιξε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής στην Premier League. Ανατροπή στο φινάλε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πανηγύρισαν το 2-1 στις καθυστερήσεις.

Για ένα ημίχρονο γκολ δεν μπήκε, αλλά η διαφορά ήταν αισθητή. Γουλβς και Τσέλσι είχαν διαφορά στην ένταση, τον τρόπο παιχνιδιού και στην πίεση που ασκούσαν. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ νωχελικά, άφησαν την μπάλα στον αντίπαλό τους και περίμεναν. Είχε κάποιες φάσεις η Τσέλσι, αλλά έως εκεί.

Με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Ζιρού σκόραρε από σέντρα του Τσίλγουελ. Το 0-1 ήταν επόμενο βάσει της εικόνας του αγώνα, μόνο που στη συνέχεια η Γουλβς ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της. Με ωραία ενέργεια του Ποντένσε στο 66′ ήρθε η ισοφάριση και στο φινάλε ο Νέτο έκανε το 2-1. Έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με διαγώνιο σουτ τελείωσε υποδειγματικά τη φάση.

ΓΟΥΛΒΣ: Ρουί Πατρίσιο, Σάις, Κόουντι, Μπολί, Μάρσαλ, Σεμέντο, Ντεντόνκερ (46’ Οτασοβιέ), Ρούμπεν Νέβες, Ποντένσε (90’ Βιτίνια), Σίλβα (61’ Τραορέ), Νέτο

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Ζουμά, Τιάγκο Σίλβα, Τζέιμς, Τσίλγουελ, Καντέ, Μάουντ, Χάβερτς (71’ Κόβατσιτς), Πούλισικ, Βέρνερ, Ζιρού (71’ Αμπραχαμ).