ΑΓΓΛΙΑ

Γουέστ Χαμ – Άρσεναλ 1-0: Ο… μικρός έγραψε την ιστορία

Λίγο πριν συμπληρώσει τα 20 του χρόνια, ο Ντέκλαν Ράις έκρινε την αναμέτρηση της Γουέστ Χαμ με την Άρσεναλ

Δύο ημέρες πριν συμπληρώσει τα 20 χρόνια ζωής, ο Ντέκλαν Ράις έγινε ο μεγάλος πρωταγωνιστής στον αγώνα της Γουέστ Χαμ με την Άρσεναλ (1-0).

Ο νεαρός κεντρικός σκόραρε το τέρμα που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και ταυτόχρονα έκανε ακόμη πιο δύσκολη την προσπάθεια της Άρσεναλ, για να βγει στο Τσάμπιονς Λιγκ του χρόνου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά βαρετό, με τις δύο ομάδες να χάνουν κάποιες ευκαιρίες (σημαντικότερη του Λακαζέτ στο 14’), αλλά δίχως να αξίζει κάποια από αυτές να προηγηθεί. Η μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο χάθηκε από τον Ράις στις καθυστερήσεις, καθώς βρέθηκε ανενόχλητος στη μεγάλη περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά αστόχησε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Αυτό όμως που δε κατάφερε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, το βρήκε στο 48’. Ο Νασρί βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια του και την έστρωσε στον Ράις, που με ένα δυνατό σουτ, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Πελεγκρίνι. Με το γκολ αυτό έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας, μετά τον Στάνισλας το 2009, καθώς σε δύο ημέρες θα κλείσει τα 20 του χρόνια!

Εκεί άρχισε να πιέζει ασφυκτικά η Άρσεναλ. Κυκλοφόρησε καλά την μπάλα και έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσει με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 63’ και τον Ιβόμπι στο 67’, ο οποίος είδε την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ, σε σουτ που επιχείρησε.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το τέλος και τα «σφυριά» πήραν μια σπουδαία νίκη. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έπαιξε σε όλο το ματς, αλλά δε κατάφερε να γλιτώσει την ομάδα του από την ήττα.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Ζαμπαλέτα, Ντιόπ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Ράις, Νομπλ, Αντόνιο (83’ Ομπιάνγκ), Νασρί (73’ Σνόντγκρας), Άντερσον, Αρναούτοβιτς (72’ Κάρολ).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Παπασταθόπουλος, Μουστάφι (60’ Ράμσεϊ), Κοσιελνί, Μέτλαντ-Νιλς (71’ Μπεγιερίν), Γκεντουζί, Τσάκα (60’ Τορέιρα), Κολάσινατς, Ιβόμπι, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ.