ΑΓΓΛΙΑ

Η Λίβερπουλ σκεφτόταν τη Ρόμα…

Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν 2-0 επί της ουραγού Γουέστ Μπρόμγουιτς, αλλά στα τελευταία λεπτά δέχθηκαν την ισοφάριση (2-2)

Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε η Λίβερπουλ στο παιχνίδι με τη Γουέστ Μπρομ και από το 2-0 που προηγούνταν, δέχθηκε στα τελευταία λεπτά ισάριθμα τέρματα και συμβιβάστηκε με την ισοπαλία (2-2). Με το μυαλό στη Ρόμα ήταν οι «κόκκινοι».

Η Γουέστ Μπρόμ. κάνει μία πολύ μεγάλη προσπάθεια για την παραμονή, αφού την περασμένη εβδομάδα νίκησε εκτός έδρας τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν.

Οι «κόκκινοι» παρουσιάστηκαν με πολλές αλλαγές, αφού στη διάρκεια της εβδομάδας ακολουθεί και ο πρώτος ημιτελικός του Champions League με τη Ρόμα. Ο Κλοπ άφησε εκτός τους Φιρμίνιο, Οξλέιντ-Τσαμπερλέιν, Λόβρεν, Αλεξάντερ-Αρνολντ και Ρόμπερτσον, αλλά έστω κι έτσι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Ινγκς, μόλις στο 4’.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 72’, ο συνήθης ύποπτος, Μοχάμεντ Σαλάχ έκανε το 2-0 πετυχαίνοντας το 31ο τέρμα του στο πρωτάθλημα, αλλά όπως φάνηκε δεν έφτανε. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 79’ με τον Λίβερμορ και ολοκλήρωσαν την… ψυχρολουσία για τους φιλάθλους της Λίβερπουλ στο 88’, όταν ο Ροντόν πέτυχε το τελικό 2-2.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜΓΟΥΙΤΣ (Ντάνι Μουρ):  Φόστερ, Νίομ, Ντόσον, Χεγκάζι, Γκιμπς (77’ Μπερκ), Λίβερμορ, Μπραντ, Φίλιπς, ΜακΚλίν (71’ Έβανς), Ροντρίγκεζ (89’ Ρόμπσον-Κανού), Ροντόν.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Κάριους, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Κλάβαν, Μορένο, Χέντερσον, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ (84’ Λόβρεν), Μανέ (66’ Τσάμπερλεν), Ινγκς (66’ Φιρμίνο).