ΑΓΓΛΙΑ

Κρίσταλ Πάλας – Μπέρνλι 0-1: Σε τροχιά Ευρώπης (vid)

Με τον τερματοφύλακα Πόουπ να κάνει στις καθυστερήσεις δύο σωτήριες επεμβάσεις
Κρίσταλ Πάλας – Μπέρνλι 0-1: Σε τροχιά Ευρώπης  (vid)

Με σκόρερ τον αρχηγό Μι και τον τερματοφύλακα Πόουπ να κάνει δύο σωτήριες επεμβάσεις στις καθυστερήσεις, η Μπέρνλι νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Κρίσταλ Πάλας για την 32η αγωνιστική της Premier League.

Και με 45 βαθμούς έπιασε την Τότεναμ στην 8η θέση, ενώ φέτος και η 7η θέση χαρίζει ευρωπαϊκή έξοδο. Από την άλλη, οι ηττημένοι έμειναν στη 10η και στους 42.

Η Μπέρνλι είχε μια καλή στιγμή με τον ΜακΝιλ (19’) και η Κρίσταλ Πάλας με τον Αγιού (32’).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 62’ με τον αρχηγό, Μι, που πέτυχε το πρώτο του γκολ από τον Ιανουάριο του 2017, στην 300η συμμετοχή του με τη φανέλα των «Κλάρετς».

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση και είχαν δύο καλές ευκαιρίες με τους Μιλιβόγεβιτς (79’) και Αγιού (88’), ενώ στις καθυστερήσεις ο Πόουπ έκανε δύο τεράστιες επεμβάσεις, κρατώντας το 1-0 υπέρ της ομάδας του.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Γουόρντ, Νταν, Κέιχιλ, Φαν Άανχολτ, Τάουνσεντ (77′ Μέγιερ), Κουγιατέ (46′ ΜακΚάρθι), Μιλιβόγεβιτς, ΜακΆρθουρ, Ζαχά, Αγιού.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Μπάρντσλεϊ, Ταρκόβσκι, Μι, Τέιλορ, Μπράουνχιλ, Γουέστγουντ, Κορκ (70′ Λονγκ), Πίτερς, ΜακΝιλ, Βίντρα.

Premier League: Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

Σάββατο (27/6)

Άστον Βίλα-Γουλβς 0-1 (62′ Ντεντόνκερ)

Κυριακή (28/6)

Γουότφορντ-Σαουθάμπτον 1-3 (79′ αυτ. Μπεντναρέκ – 16′ και 70′ Ινγκς, 82′ Γουόρντ-Πράουζ)