ΑΓΓΛΙΑ

League Cup: Εκτός η Σίτι, πρόκριση για Λίβερπουλ και δοκάρι ο Τσιμίκας

Μετά από τέσσερα χρόνια θα αλλάξει ο κάτοχος του League Cup γιατί αποκλείστηκε η Σίτι, πέρασαν Λίβερπουλ, Τότεναμ και Λέστερ

Στα προημιτελικά του League Cup πέρασε η Λίβερπουλ κάμπτοντας την αντίσταση της Πρέστον με 2-0. Βασικός και με θετική παρουσία ο Κώστας Τσιμίκας.

Μπορεί το έργο της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ να ήταν θεωρητικά εύκολο, όμως, στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν. Η Πρέστον έχασε ευκαιρίες, είχε μία τριπλή στην οποία άγγιξε το γκολ και γενικότερα έδινε την εντύπωση πως εάν κάποιος σκοράρει, θα είναι εκείνη. Η Λίβερπουλ των αρκετών αλλαγών ψαχνόταν και έβγαζε αρκετά προβλήματα.

Όλα αυτά, όμως, διορθώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί σοβαρεύτηκε, σταμάτησε να δέχεται ευκαιρίες και στο 62′ βρήκε το γκολ με ωραίο πλασέ του Μιναμίνο. Τρίτο τέρμα του Ιάπωνα για φέτος στη διοργάνωση. Το 0-2 έγινε στο 84′ από τον Οριγκί. Ο Τσιμίκας με σέντρα-σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Βέλγος φορ με τακουνάκι σκόραρε.

Η σημαντικότερη είδηση, πάντως, ήρθε από το Λονδίνο. Εκεί Γουέστ Χαμ και Μάντσεστερ Σίτι πάλεψαν μέχρι τέλους και το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι, αφού γκολ δεν έβαλε κανείς στο 90λεπτο. Οι παίκτες των γηπεδούχων τα έβαλαν όλα, ο Φόντεν έχασε για τους φιλοξενούμενους και η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα αποκλείστηκε. Έτσι μετά από τέσσερις σερί κατακτήσεις, το τρόπαιο θα αλλάξει χέρια. Στα πέναλτι πανηγύρισε την πρόκριση και η Λέστερ, ενώ με γκολ του Μόουρα η Τότεναμ πέρασε από την έδρα της Μπέρνλι. Προκρίθηκε και η Μπρέντφορντ.