ΑΓΓΛΙΑ

League Cup: Στα πέναλτι Τσέλσι και Τότεναμ, έξω η Γιουνάιτεντ

Ζορίστηκαν τα φαβορί στο League Cup και τελικά εκείνη που αποχαιρέτησε ήταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ματσάρες έγιναν στον τρίτο γύρο του League Cup! Τσέλσι και Τότεναμ χρειάστηκε να φτάσουν στα πέναλτι για να περάσουν, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αποκλείστηκε.

Και οι τρεις αντιμετώπισαν ομάδες της Premier League. Η Τσέλσι υποδέχτηκε την Άστον Βίλα. Πήρε κεφάλι στο σκορ στο 54′ με τον Βέρνερ και δέκα λεπτά μετά ισοφαρίστηκε από τον Άρτσερ. Το 90λεπτο έληξε ισόπαλο και έτσι είχαμε πέναλτι. Εκεί έχασε πρώτος ο Γιανγκ, μετά ο Νακάμπα και από τους γηπεδούχους μόνο ο Τσίλγουελ. Το τελευταίο εύστοχο χτύπημα ήταν του Τζέιμς.

Στο «Μολινό» έγινε… χαμός! Με Εντομπελέ και Κέιν η Τότεναμ προηγήθηκε 2-0 στο 23′, αλλά ο Ντεντονκέρ μείωσε στο 38′. Στο δεύτερο ημίχρονο ισοφάρισε ο Ποντένσε και στα πέναλτι οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με δύο εύστοχα γκολ η κάθε μία. Ωστόσο, οι «λύκοι» έχασαν τα τρία επόμενα με τους Νέβες (άουτ), Ντεντονκέρ (απέκρουσε ο Γκολίνι) και Κόαντι (δοκάρι). Ένα χαμένο με τον Χόιμπιεργκ είχαν τα «σπιρούνια».

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έγινε η πρώτη ομάδα του Big 6 που αποχαιρετά το League Cup, καθώς ηττήθηκε 0-1 από τη Γουέστ Χαμ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Λαντσίνι στο 9′. Από εκεί και πέρα, εύκολα πέρασε το εμπόδιο της Γουίμπλεντον η Άρσεναλ, ενώ και η Λέστερ δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από τη Μίλγουολ. Νίκησε με 2-0, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Μπράιτον της Σουόνσι.