ΑΓΓΛΙΑ

Λέστερ – Γουέστ Μπρομ 3-0: Υπόθεση ενός ημιχρόνου

Για πλάκα! Αυτό θα μπορούσε κανείς να πει για το Λέστερ – Γουέστ Μπρομ. Δεν είναι μόνο το τελικό 3-0, αλλά και το πώς ήρθε αυτό. Δεν μπόρεσε να κοντράρει τη Λέστερ η Γουέστ Μπρομ. Η πίεση άρχισε από νωρίς και οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν. Ο Ιχεανάτσο έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ,...

Για πλάκα! Αυτό θα μπορούσε κανείς να πει για το Λέστερ – Γουέστ Μπρομ. Δεν είναι μόνο το τελικό 3-0, αλλά και το πώς ήρθε αυτό.

Δεν μπόρεσε να κοντράρει τη Λέστερ η Γουέστ Μπρομ. Η πίεση άρχισε από νωρίς και οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν. Ο Ιχεανάτσο έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, αλλά το 1-0 έγινε στο 23′ από τον Βάρντι. Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ μετά το 3-1 επί της Λίβερπουλ στις 13 Φεβρουαρίου.

Τρία λεπτά μετά από κόρνερ του Μάντισον ο Έβανς έκανε το 2-0 και στη συνέχεια είχε δοκάρι ο Καστάν. Το τρίτο γκολ, όμως, δεν το απέφυγε η Γουέστ Μπρομ. Στο 36′ ο φορμαρισμένος Ιχεανάτσο βρήκε για ένα ακόμη ματς δίχτυα από ασίστ του Βάρντι και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Όπως μπορεί κανείς να φανταστεί το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς αδιάφορο. Οι δύο ομάδες ουσιαστικά περίμεναν το σφύριγμα της λήξης. Αυτό βρήκε τη Λέστερ να αυξάνει τη διαφορά της από τους διώκτες της. Πήγε στους 59 βαθμούς και μόνο άλλες δύο φορές στην ιστορία της στην πρώτη κατηγορία έχει μαζέψει περισσότερους μετά από 32 ματς. Η μία τη σεζόν 1962-63 όταν είχε 63 και η άλλη τη χρονιά που πήρε το πρωτάθλημα (2015-16) όταν είχε 69.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Φοφανά (62′ Ολμπράιτον), Έβανς, Σογιουντσού, Καστάν, Εντιντί, Τίλεμανς, Τόμας, Μάντισον (72′ Πέρεθ), Ιχεανάτσο, Βάρντι.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Τζόνστον, Φούρλονγκ, Μπράντλεϊ, Ο’Σέι, Τάουνσεντ, Φίλιπς, Γιοκουσλού, Μάιτλαντ-Νάιλς, Ρόμπινσον (46′ Ατζάγι), Ντιανέ Ματέους Περέιρα (73′ Γκραντ), (61′ Ρόμπσον-Κανού).

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

Παρασκευή (16/4)

Έβερτον – Τότεναμ 2-2 (31′ πεν., 62′ Σίγκουρντσον – 27′, 68′ Κέιν)

Σάββατο (17/04)

Νιούκαστλ – Γουέστ Χαμ 3-2 (36′ αυτ. Ντιόπ, 41′ Ζοέλιντον, 83′ Γουίλοκ – 73′ Ντιόπ, 80′ πέν. Λίνγκαρντ)

Γουλβς – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (59 Ζοσέ)

Σαουθάμπτον – Κρίσταλ Πάλας (αναβολή)

Κυριακή (18/4)

Άρσεναλ – Φούλαμ 1-1 (90’+7 Ενκέτια – 59′ πέν. Μάτζα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπέρνλι 3-1 (48′ και 84′ Γκρίνγουντ, 90’+3 Καβάνι – 50′ Ταρκόφσκι)

Δευτέρα (19/4)

Λιντς – Λίβερπουλ 1-1 (87′ Γιορέντε – 31′ Μανέ)

Τρίτη (20/4)

Τσέλσι – Μπράιτον 0-0

Τετάρτη (21/4)

Άστον Βίλα – Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (1′ ΜακΓκιν – 22′ Φόντεν, 40′ Ρόντρι)

Πέμπτη (22/4)

Λέστερ – Γουέστ Μπρομ 3-0 (23′ Βάρντι, 26′ Έβανς, 36′ Ιχεανάτσο)

Η βαθμολογία της Premier League

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λέστερ – Γουέστ Μπρομ 3-0: Υπόθεση ενός ημιχρόνου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.