ΑΓΓΛΙΑ

Λέστερ – Νιούκαστλ 5-0: Επιβλητική και… τρίτη!

Οι «αλεπούδες» πήραν άνετο τρίποντο κρατώντας πολύ χαμηλά την ομάδα του Στιβ Μπρους

Λέστερ – Νιούκαστλ 5-0: Το σκορ τα λέει όλα και για τον έναν και για τον άλλον… Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς δείχνει πως έχει υψηλές βλέψεις. Και δικαίως βάσει της ποιότητάς της… Όσο για τους φιλοξενούμενους, η σεζόν προμηνύεται ιδιαίτερα δύσκολη και θα παλέψουν μέχρι τέλους για να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Το πάρτι της Λέστερ ξεκίνησε από νωρίς. Μόλις στο 16′ ο Περέιρα άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή. Αυτό ήταν και το μοναδικό γκολ του πρώτου ημιχρόνου παρόλο που υπήρχαν αρκετές φάσεις ακόμα για τους γηπεδούχους. Η Νιούκαστλ δεν μπορούσε να ακολουθήσει και στο 43′ έμεινε και με δέκα λόγω αποβολής του Χάιντεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν. Ο Βάρντι στο 54′ σκόραρε εκτελώντας στην κλειστή γωνία και τρία λεπτά ήρθε το αυτογκόλ του Ντάμετ. Μέσα σε ένα δεκάλεπτο είχε μπει και τρίτο γκολ με τον Βάρντι και πάλι. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε στο φινάλε ο Εντιντί.

Να σημειωθεί πως με αυτό το γκολ ο Βάρντι έφτασε τα 85 στην Premier League σε 183 ματς. Χρειάστηκε, δηλαδή, λιγότερα ματς από τον Κριστιάνο Ρονάλντο για να βάλει πιο πολλά γκολ. Ο Πορτογάλος με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε 84 σε 196.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Περέιρα, Έβανς, Σογιουντσού, Τσίλγουελ, Εντιντί, Τίλεμανς, Πρατ (79′ Τσουντούρι), Πέρεθ (84′ Γκρέι), Μπαρνς (58′ Ολμπράιτον), Βάρντι.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Κραφτ, Λασέλς, Σερ, Ντάμετ, Χάιντεν, Λόνγκσταφ, Αλμιρόν (74′ Γέντλιν), Μούτο (45’+1 Κι), Ατσού, Ζοέλιντον (63′ Κάρολ).

Premier League – 7η αγωνιστική

Σάββατο 28/9

Σέφιλντ Γ. – Λίβερπουλ 0-1 (70′ Βαϊνάλντουμ)

Μπόρνμουθ – Γουέστ Χαμ 2-2 (17′ Κινγκ, 46′ Γουίλσον – 10′ Γιαρμολένκο, 74′ Κρέσγουελ)

Άστον Βίλα – Μπέρνλι 2-2 (33′ Ελ Γκάζι, 79′ ΜακΓκίν – 68′ Ροντρίγκες, 81′ Γουντ)

Τσέλσι – Μπράιτον 2-0 (50′ πέν. Ζορζίνιο, 76′ Ουίλιαν)

Κρίσταλ Πάλας – Νόριτς 2-0 (21′ πέν. Μιλιβόγεβιτς, 90′ Τάουνσεντ)

Τότεναμ – Σαουθάμπτον 2-1 (24′ Εντομπελέ, 43′ Κέιν – 39′ Ινγκς)

Γουλβς – Γουότφορντ 2-0 (18′ Ντόχερτι, 61′ αυτ. Γιάνματ)

Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (33′ Κάλβερτ-Λιούιν – 24′ Ζεζούς, 71′ Μαχρέζ, 84′ Στέρλινγκ)

Κυριακή 29/9

Λέστερ – Νιούκαστλ 5-0 (16′ Περέιρα, 54′ και 64′ Βάρντι, 57′ αυτ. Ντάμετ, 90′ Εντιντί)