ΑΓΓΛΙΑ

Λιγκ Καπ: Πρόκριση για Τσέλσι, Άρσεναλ, Τότεναμ (vids)

Νίκησαν τα φαβορί και συνεχίζουν στο Λιγκ Καπ

Μπορεί το Λιγκ Καπ της Αγγλίας να φημίζεται για τις εκπλήξεις του, ωστόσο στα ματς της Τετάρτης (31/10) τα φαβορί δεν την “πάτησαν” και συνέχισαν με νίκες στον θεσμό.

Στην επιστροφή του στο «Στάμφορντ Μπριτζ», ο Φρανκ Λαμπάρντ αποθεώθηκε από τον κόσμο, όμως, η Τσέλσι επικράτησε με 3-2 της Ντέρμπι Κάουντι και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο. Μολονότι η ομάδα του στάθηκε πολύ ανταγωνιστικά, δύο αυτογκόλ και ένα τέρμα του Σεσκ Φάμπρεγκας έδωσαν στους “μπλε” το εισιτήριο για την προημιτελική φάση.

Εκεί και θα βρεθεί και η Τότεναμ που επικράτησε με σκορ 3-1 της συμπολίτισσας Γουέστ Χαμ στο Λονδρέζικο ντέρμπι. Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο προηγήθηκε με δύο γκολ του Σον, τα «σφυριά» μείωσαν στο 72’ με τον Λούκας Πέρεθ, αλλά στο 75’ ο Γιορέντε “κλείδωσε” τη νίκη.

Το εισιτήριο για τους «8» τσέκαρε και η Άρσεναλ που επικράτησε με σκορ 2-1 της Μπλάκπουλ. Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν στο 33’ με τον Λιχστάινερ, στο 50’ ο Ρόου διπλασίασε, οι φιλοξενούμενοι στο 66’ με τον Ο’ Κόνορ, αλλά δεν κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση.

Τέλος, η Μίντλεσμπρο έκανε την μίνι έκπληξη αποκλείοντας την Κρίσταλ Πάλας με σκορ 1-0, χάρη σε τέρμα του Γουίνγκ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Τα αποτελέσματα της φάσης των “16” του Λιγκ Καπ Αγγλίας

Τρίτη 30/10
Μπόρνμουθ-Νόριτς 2-1 (39’ Στάνισλας, 72’ Κουκ – 70’ Ερνάντεζ)
Μπέρτον-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-2 (52’ αυτ. Γιάνκο, 64’ Φρέιζερ, 82’ Χέσκεθ – 70’ Γκράμπαν, 90’+1’ Άπια)
Λέστερ-Σαουθάμπτον (αναβλήθηκε)

Τετάρτη 31/10
Άρσεναλ-Μπλάκπουλ 2-1 (33’ Λιχστάινερ, 50’ Ρόου – 66’ Ο’ Κόνορ)
Τσέλσι-Ντέρμπι 3-2 (5’ αυτ. Τομόρι, 21’ αυτ. Κίογκ, 41’ Φάμπρεγας – 9’ Μάριοτ, 27’ Βάγκχορν)
Γουέστ Χαμ-Τότεναμ 1-3 (72’ Πέρεθ – 16’, 54’ Σον, 75’ Γιορέντε)
Μίντλεσμπρο-Κρίσταλ Πάλας 1-0 (45’+3′ Γουίνγκ)