ΑΓΓΛΙΑ

Λιντς – Φούλαμ 4-3: Ματσάρα και σεφτές για την ομάδα του Μπιέλσα (vid)

Ματσάρα με τα όλα της

Ματσάρα με τα όλα της!

Μετά την ήττα στην πρεμιέρα με 4-3 από τη Λίβερπουλ, η Λιντς επικράτησε με το ίδιο σκορ της Φούλαμ σε ένα ματς… πόλο και πήρε την παρθενική της νίκη, αφήνοντας τους «κότατζερς» χωρίς βαθμό!

Στο 5′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Έλντερ Κόστα, ο οποίος με «κεραυνό» μέσα από την περιοχή «εκτέλεσε» τον Αρεολά στο ντεμπούτο του για το 1-0.

Στο 34′ ο Μίτροβιτς με πέναλτι ισοφάρισε για την Φούλαμ, όμως οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με πέναλτι του Κλιχ (41′)!

Η Λιντς μπήκε στην επανάληψη με φόρα από το πρώτο μέρος και βρέθηκε στο 57ο λεπτό να προηγείται με τρία τέρματα διαφορά.

Ο Μπάμφορντ στο 50′ μετά την ασίστ του Κλιχ σκόραρε, για να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα και τέταρτο για την ομάδα του στο 57′ ο Έλντερ Κόστα (4-1).

Ο Ρέιντ στο 62′ μείωσε σε 4-2 και πέντε λεπτά αργότερα, ο Μίτροβιτς σκόραρε εκ νέου και μείωσε στο γκολ τη διαφορά.

Κάτι που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, παρότι οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους για να σκοράρουν, με την Λιντς να πανηγυρίζει τελικά ένα αγχωτικό τρίποντο με 4-3.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο 19/9

Έβερτον-Γουέστ Μπρομ 5-2 (31′, 62′, 66′ Κάλβερτ-Λιούιν, 45′ Χάμες, 54′ Κιν – 10′ Ντιανγκανά, 47′ Μ. Περέιρα)
Λιντς-Φούλαμ 4-3 (5′, 57′ Κόστα, 41′ πέν. Κλιχ, 50′ Μπάμφορντ / 34′ πέν., 67′ Μίτροβιτς, 62′ Ρέιντ)

View this post on Instagram

First on @bbcfootball tonight? #LUFC win 4-3 after a Helder Costa brace and goals from Klich and Bamford