ΑΓΓΛΙΑ

Λίβερπουλ – Μπέρνλι 1-1: Εντός έδρας γκέλα 1,5 χρόνο μετά!

Η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να…καθαριίσει το ματς με την Μπέρνλι, με το τελικό 1-1 να σταματά το νικηφόρο σερί της που κρατούσε για 24 παιχνίδια. Μετά τη βαριά ήττα στο Μάντσεστερ, η Μπέρνλι με το τελικό 1-1 έγινε η ομάδα που πήρε κάτι από το «Άνφιλντ» και υποχρέωσε τη Λίβερπουλ να διακόψει το εντός έδρας...

Η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να…καθαριίσει το ματς με την Μπέρνλι, με το τελικό 1-1 να σταματά το νικηφόρο σερί της που κρατούσε για 24 παιχνίδια.

Μετά τη βαριά ήττα στο Μάντσεστερ, η Μπέρνλι με το τελικό 1-1 έγινε η ομάδα που πήρε κάτι από το «Άνφιλντ» και υποχρέωσε τη Λίβερπουλ να διακόψει το εντός έδρας απόλυτο στην Πρέμιερ Λιγκ (24 ματς) από τον Ιανουάριο του 2019!

Στο 19′ ο Πόυπ έκανε τρομερή επέμβαση στο σουτ του Σαλάχ και του… κατέβασε τα ρολά και στο 33′. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Ρόμπερτσον με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο γκολκίπερ της Μπέρνλι έκανε πολύ καλή επέμβαση και σε σουτ του Μανέ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Premier League: Σόου Αντόνιο στο «αντίο» της Νόριτς – Ανατροπή η Γουότφορντ

Νωρίς στην επανάληψη (49′) η Λίβερπουλ είχε δοκάρι σε σουτ του Φιρμίνο και συνέχισε να σπαταλά ευκαιρίες. Στο 70′ το πλήρωσε καθώς ο Ροντρίγκες με ωραίο σουτ νίκησε τον Άλισον και έκανε το 1-1.

Μετά το γκολ η ομάδα του Κλοπ είχε μια φλύαρη υπεροχή. Ο Σαλάχ στο 85′ δοκίμασε το πόδι του αλλά ο Πόουπ μπλόκαρε εύκολα. Δύο λεπτά μετά η Μπέρνλι άγγιξε το δεύτερο γκολ όταν ο Γκούντμουντσον με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 93′ ο Σαλάχ βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά πλάσαρε αδύναμα και ο Πόουπ έπεσε και μπλόκαρε.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Γουίλιαμς (70’Κεϊτά), Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ (81’Τσάμπερλεϊν), Τζόουνς (70’Αλεξάντερ-Άρνολντ), Φιρμίνο, Μανέ, Σαλάχ.

ΜΠΕΡΝΛΙ:Πόουπ, Μπάρντσλεϊ, Ταρκόφσκι, Λονγκ, Τέιλορ, Πίτερς (65’Γκούντμουντσον), Μπράουνχιλ, Γουέστγουντ, ΜακΝιλ, Ροντργκες, Γουντ (65’Βύντρα).