ΑΓΓΛΙΑ

Λίβερπουλ – Μπέρνλι 2-0: «Καθάρισε» με ασίστ Τσιμίκα

Η Λίβερπουλ ήταν ανώτερη και κέρδισε δίκαια με 2-0 την Μπέρνλι, με τον Κώστα Τσιμίκα να δίνει τελική πάσα στο πρώτο γκολ.

Η Λίβερπουλ έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα της Αγγλίας, έχοντας ως βασικό τον Τσιμίκα που μοίρασε και μία ασίστ.

Η Λίβερπουλ επικράτησε στο Άνφιλντ το μεσημέρι του Σαββάτου (21/8) της Μπέρνλι με 2-0, για την δεύτερη αγωνιστική της Premier League.

Με το «γκάζι» πατημένο συνέχισαν οι «reds», μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί της Νόριτς.

Ο Κώστας Τσιμίκας πήρε φανέλα βασικού, ενώ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Μάλιστα, μοίρασε και ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας του με τον Ντιόγκο Ζότα να σκοράρει, στο 18ο λεπτό.

Ο Μανέ ήταν ο παίκτης που διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Συγκεκριμένα, στο 69ο λεπτό, έπειτα από οργανωμένη επίθεση και ασίστ του Άρνλοντ, ο Μανέ «εκτέλεσε» για το τελικό 2-0.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν ανώτερη σε ολόκληρο το παιχνίδι και είχε τον έλεγχο του αγώνα. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου όμως, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να κάνουν τη «ζημιά». Ο Ταρκόβσκι πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας (90+2′ Γκόμεζ), Έλιοτ, Χέντερσον, Κεϊτά (81′ Τιάγκο), Σαλάχ, Ζότα (81′ Φιρμίνο), Μανέ.

Μπέρνλι (Σον Ντάις): Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόβσκι, Μι, Τάιλορ, Γκούντμουντσον (80′ Πίτερς), Μπράουνχιλ, Κορκ, ΜακΝιλ, Γουντ (75′ Ροντρίγκεζ), Μπαρνς.