ΑΓΓΛΙΑ

Λίβερπουλ – Έβερτον 5-2: Πήρε και το ντέρμπι (vid)

Ασταμάτητη η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, παρέμεινε στο +8 από τη Λέστερ

Λίβερπουλ – Έβερτον 5-2: Δεν καταλαβαίνει ούτε από τα τοπικά ντέρμπι! Από νίκη σε νίκη πηγαίνει η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, που διατηρεί έτσι τη διαφορά από τους διώκτες της.

Τις 14 νίκες μετά από 15 ματς έχουν οι «ρεντς», που επικράτησαν με 5-2 της Έβερτον. Μπορεί να δέχονται γκολ εδώ και 13 ματς, αλλά η επίθεσή τους είναι ασταμάτητη.

Χωρίς τους Φιρμίνο και Σαλάχ που ξεκουράστηκαν, η Λίβερπουλ δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Έχοντας τους Οριγκί και Μανέ σε καλή μέρα, προσέθεσε άλλο ένα τρίποντο στη συγκομιδή της.

Ο πρώτος άνοιξε το σκορ στο 6′ από ασίστ του Μανέ, ενώ ο Σενεγαλέζος τροφοδότησε και τον Σακίρι για το 2-0 στο 17′. Το ματς άνοιξε εντελώς με την Έβερτον να μειώνει στο 21′ με τον Κιν. Στη συνέχεια επέλεξε να παίξει ανεξήγητα ψηλά την άμυνά της και δέχτηκε άλλα δύο γκολ πριν το ημίχρονο στην κόντρα από τους Οριγκί και Μανέ. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Ριτσάρλισον.

Δεν θα μπορούσε το δεύτερο μέρος να έχει τόσα ακόμη γκολ. Ο Μανέ έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει και μετά τη δεύτερη ο Κιν λίγο έλειψε να μειώσει. Τελικά γκολ είχε το 45λεπτο από τον Βαϊνάλντουμ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η 100ή νίκη του Γιούργκεν Κλοπ στην Premier League. Το κατάφερε έχοντας 159 ματς. Σε λιγότερα μόνο ο Ζοζέ Μουρίνιο το έχει κάνει (142 παιχνίδια). Τέλος, η Λίβερπουλ έμεινε αήττητη για 32ο παιχνίδι στην πρώτη κατηγορία, κάτι που δεν είχε ξαναγίνει ποτέ στην ιστορία της.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Αντριάν, Άρνολντ (83′ Γκόμεζ), Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ, Λαλάνα (72′ Χέντερσον), Σακίρι, Μανέ, Οριγκί (73′ Φιρμίνο).

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Σιντιμπέ (35′ Μπερνάρντ), Κιν, Μίνα, Χόλγκεϊτ, Ντιν, Ντέιβις (72′ Σναϊντερλίν), Σίγκουρντσον, Ιουόμπι, Ριτσάρλισον, Κάλβερτ-Λιούιν (60′ Κιν).

Το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής

Τρίτη (3/12)

Κρίσταλ Πάλας – Μπόρνμουθ 1-0 (76′ Σλουπ)

Μπέρνλι – Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (89′ Μπρέιντι – 24′, 50′ Ζεσούς, 68′ Ρόντρι, 87′ Μαχρέζ)

Τετάρτη (4/12)

Λέστερ – Γουότφορντ 2-0 (55′ πεν. Βάρντι, 90’+5 Μάντισον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ (6′ και πέν. 49′ Ράσφορντ – 39′ Άλι)

Γουλβς – Γουεστ Χαμ 2-0 (23′ Ντεντόνκερ, 86′ Κουτρόνε)

Τσέλσι – Άστον Βίλα 2-1 (24′ Έιμπραχαμ, 48′ Μάουντ – 41′ Τρεζεγκέ)

Σαουθάμπτον – Νόριτς 2-1 (22′ Ινγκς, 43′ Μπέρτραντ – 65′ Πούκι)

Λίβερπουλ – Έβερτον 5-2 (6′ κα 31′ Οριγκί, 17′ Σακίρι, 45′ Μανέ, 90′ Φιρμίνο – 21′ Κιν, 45’+3 Ριτσάρλισον)