ΑΓΓΛΙΑ

Λίβερπουλ: Μάγεψε ο Τζέραρντ στο φιλικό με τη Μίλαν

Ο Τζέραρντ έγραψε το ωραίο σουτ το 3-2 και η Λίβερπουλ νίκησε τη Μίλαν στο φιλικό παλαιμάχων, φιλανθρωπικού χαρακτήρα

Πολύ μεγάλο παιχνίδι, έστω κι αν ήταν παλαιμάχων, έγινε στο Άνφιλντ, όπου η Λίβερπουλ των Ρας και Νταλγκλίς νίκησε 3-2 τη Μίλαν του Κάρλο Αντσελότσι!

Το παιχνίδι, που είχε φιλανθρωπικό χαρακτήρα κρίθηκε από ένα γκολ του Στίβεν Τζέραρντ, στο φινάλε της αναμέτρησης των 80 λεπτών (40 λεπτά το κάθε ημίχρονο, γιατί έχουν περάσει και τα χρόνια!).

Οι «κόκκινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ρόμπι Φάουλερ στο 25’ και ο Τζιμπρίλ Σισέ έκανε το 2-0 στο 51’!

Ωστόσο η Μίλαν είχε απάντηση και αφού μείωσε με τον Πίρλο στο 61’, έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 78’ με τον Πάνκαρο!

Την τελευταία κουβέντα όμως την είπε ο εμβληματικός αρχηγός της Λίβερπουλ στο φινάλε του αγώνα!

Ο Στίβεν Τζέραρντ πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, με ωραίες ντρίμπλες απέφυγε τους Καρμπόνε και Κοστακούρτα και με δυνατό διαγώνιο σουτ, έστειλε την μπάλα, στη δεξιά γωνιά της εστίας του Φιόρι, για το τελικό 3-2!

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Ρας – Νταλγκλίς): Ντούντεκ, Γκλεν Τζόνσον, Κάραγκερ, Χίπια, Άγκερ, Άλαν Κένεντι, Τζέραρντ, Κβάρμε, Λουίς Γκαρσία, Φάουλερ, Κάιτ.

Στον αγώνα έπαιξαν και οι Βέστερβελντ, ΜακΑτίρ, Ντιαό, Σισέ, Όουεν, ΜακΜάναμαν, Σμίτσερ, Όλντριτζ.

ΜΙΛΑΝ (Αντσελότι): Ντίντα, Καφού, Κοστακούρτα, Καλάτζε, Σερζίνιο, Γκατούζο, Πίρλο, Αμπροζίνι, Ρουί Κόστα, Ιντζάγκι, Κακά.

Στον αγώνα έπαιξαν και οι Αμπιάτι, Πάνκαρο, Σίμιτς, Ντιγκάο, Όντο, Μποριέλο, Φιόρι, Καρμπόνε.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λίβερπουλ: Μάγεψε ο Τζέραρντ στο φιλικό με τη Μίλαν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.