ΑΓΓΛΙΑ

Λίβερπουλ – Άρσεναλ 3-1: Μόνοι πρώτοι οι «ρεντς»

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είναι η μοναδική που συνεχίζει να έχει το απόλυτο

Λίβερπουλ – Άρσεναλ: Μέχρι τώρα ήταν μαζί στην κορυφή έχοντας το απόλυτο… Ωστόσο, για άλλη μία φορά τα τελευταία χρόνια επικράτησε ο νόμος του «Άνφιλντ».

Τέταρτη σερί εντός έδρας νίκη επί των Λονδρέζων πήρε η Λίβερπουλ και μάλιστα με επιβλητικό σκορ ξανά. Οι Μέρσεϊσαϊντερς νίκησαν με 3-1 και έφτασαν στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας ματς τους με την Άρσεναλ τον συντελεστή τερμάτων στο 15-3.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ουνάι Έμερι επέλεξε να αφήσει την μπάλα στους αντιπάλους του και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Γι’ αυτό έβαλε στο ματς και τον Πεπέ, ο οποίος δημιούργησε πολλά προβλήματα. Αρκετά κινητικός, τον αισθάνθηκε η άμυνα της Λίβερπουλ, αλλά κακός στα τελειώματα των φάσεων. Σε διαφορετική περίπτωση θα είχε σκοράρει.

Δεν το έκανε και οι γηπεδούχοι στο 41′ με κεφαλιά του Ματίπ από κόρνερ του Άρνολντ πήραν προβάδισμα. Με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο πάτησαν γκάζι και εκεί τελείωσαν όλα. Ο Σαλάχ με πέναλτι που είχε κερδίσει ο ίδιος έκανε το 2-0 στο 49′ και εννιά λεπτά μετά σκόραρε ξανά.

Είχαν και άλλες φάσεις οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ, αλλά από κάποια φάση και μετά κατέβασαν ταχύτητα. Χαλάρωσαν υπερβολικά και έτσι δέχτηκαν στο 85′ το γκολ από τον Τορέιρα.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Αντριάν, Άρνολντ, Ματίπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ (69′ Μίλνερ), Σαλάχ, Μανέ (77′ Τσάμπερλεϊν), Φιρμίνο (86′ Λαλάνα).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μάιτλαντ-Νάιλς, Νταβίντ Λουίζ, Παπασταθόπουλος, Μονρεάλ, Τζάκα, Γουίλοκ (81′ Λακαζέτ), Θεμπάγιος (61′ Τορέιρα), Γκεντουζί (86′ Μχιταριάν), Πεπέ, Ομπαμεγιάνγκ.

Premier League – 3η αγωνιστική

Παρασκευή 23/8

Άστον Βίλα-Έβερτον 2-0 (22′ Γουέσλεϊ, 95′ Ελ Γκάζι)

Σάββατο 24/8

Νόριτς-Τσέλσι 2-3 (6′ Κάντγουελ, 30′ Πούκι – 3′, 68′ Έιμπραχαμ, 17′ Μάουντ)

Γουότφορντ-Γουέστ Χαμ 1-3 (17′ Γκρέι – 3′ πεν. Νομπλ, 64′, 73′ Αλέρ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ- Κρίσταλ Πάλας 1-2 (89′ Τζέιμς – 32′ Αγιού, 93′ Φαν Άανχολτ)

Μπράιτον-Σαουθάμπτον 0-2 (55′ Τζενεπό, 91′ Ρέντμοντ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ- Λέστερ 1-2 (62′ ΜακΜπέρνι – 38′ Βάρντι, 70′ Μπαρνς)

Λίβερπουλ- Άρσεναλ 3-1 (41′ Ματίπ, 49′ πέν και 58′ Σαλάχ – 85′ Τορέιρα)