ΑΓΓΛΙΑ

Λίβερπουλ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1: Ανατροπή και κορυφή

Λίβερπουλ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ: Μπορεί κανείς να πίστευε πως θα εξελιχθεί σε περίπατος αυτό το παιχνίδι για τους πρωταθλητές Αγγλίας, όμως, κάθε άλλο παρά έτσι ήταν. Λίβερπουλ και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ κράτησαν τους θεατές έως το τελευταίο λεπτό, αφού τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Τελικά οι «ρεντς» επέστρεψαν στις νίκες και με αυτό το 2-1 ανέβηκαν...

Λίβερπουλ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ: Μπορεί κανείς να πίστευε πως θα εξελιχθεί σε περίπατος αυτό το παιχνίδι για τους πρωταθλητές Αγγλίας, όμως, κάθε άλλο παρά έτσι ήταν.

Λίβερπουλ και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ κράτησαν τους θεατές έως το τελευταίο λεπτό, αφού τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Τελικά οι «ρεντς» επέστρεψαν στις νίκες και με αυτό το 2-1 ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας πιάνοντας με ματς παραπάνω την Έβερτον.

Το ματς για τους παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Από το 13′ βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ με το πέναλτι του Μπέργκε. Η παράβαση υποδείχτηκε μέσω VAR, αφού ο διαιτητής αρχικά είχε δώσει φάουλ. Μεγάλη συζήτηση σηκώθηκε για το εάν πατούσε στη γραμμή ο παίκτης (σ.σ. φάνηκε ότι πατούσε) και εάν ο Φαμπίνιο πήρε τελικά μπάλα ή και πόδια.

Οι «λεπίδες», που διαμαρτυρήθηκαν στη συνέχεια και για ένα χέρι του Ρόμπερτσον εντός περιοχής έπαιξαν φουλ άμυνα. Όλοι γύρισαν στο δικό τους μισό, έκλειναν τους χώρους, αλλά στο 41′ ήρθε η ισοφάριση. Ο Χέντερσον βρήκε τον Μανέ, ο Ράμσντεϊλ απέκρουσε την κεφαλιά του και ο Φιρμίνο από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ, είχαν ένα ακυρωθέν γκολ με τον Σαλάχ και τελικά το 2-1 με τον Ζότα στο 64′. Μία μεγάλη ευκαιρία έχασε αργότερα ο Σαλάχ για να καθαρίσει το ματς, αλλά το 2-1 έμεινε έως το σφύριγμα της λήξης παρά τις προσπάθειες των παικτών της Σέφιλντ προς το φινάλε.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Ρόμπερτσον, Γκόμες, Αρνολντ, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον, Φαμπίνιο, Φιρμίνο (83′ Μιναμίνο), Σαλάχ, Μανέ, Ζότα (83′ Μίλνερ)

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ράμσντεϊλ, Μπάσαμ, Στίβενς, Μπάλντοκ, Ίγκαν, Αμπαντού, Λούντστραμ (76′ ΜακΓκόλντρικ), Οσμπορν, Μπέργκε, ΜακΜπέρνι, Μπρούστερ (54′ Μπερκ)