ΑΓΓΛΙΑ

Λίβερπουλ – Τσέλσι 1-1: Άντεξε στην πίεση

Η Λίβερπουλ πίεσε, η Τσέλσι άντεξε αν και έπαιζε με 10 για ένα ημίχρονο και με το 1-1 αμφότερες άφησαν για πρώτη φορά φέτος βαθμούς

Λίβερπουλ – Τσέλσι ήταν το μεγάλο ματς της 3ης αγωνιστικής της Premier League. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα με το 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειές τους. Σαν νίκη μοιάζει για τους φιλοξενούμενους, καθώς έπαιζαν με δέκα για ένα ημίχρονο.

Το ματς είχε ρυθμό, φάσεις, συγκινήσεις και μία ομάδα που ήταν καλύτερη στο γήπεδο. Η Λίβερπουλ απέναντι στην Τσέλσι μπήκε πιο δυνατά, έδειξε από τα πρώτα λεπτά πως είναι ικανή να δημιουργήσει προβλήματα και κυκλοφόρησε ωραία την μπάλα.

Μερικές φορές μία λεπτομέρεια, όμως, κάνει τη διαφορά. Ένα κόρνερ από το πουθενά ήταν αρκετό για να γίνει το 0-1. Σκόρερ στο 22′ ο Χάβερτς με πολύ ωραία κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από την εκτέλεση του Τζέιμς. Το γκολ σόκαρε λίγο τους γηπεδούχους και εκεί οι Λονδρέζοι είχαν τις προϋποθέσεις σε 1-2 φάσεις για να το εκμεταλλευτούν. Και δεν τα κατάφεραν.

Σε μία φάση διαρκείας τελικά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, και αφού είχε δοκάρι ο Ματίπ, ο Τζέιμς έκανε χέρι. Αποβλήθηκε ορθώς, η Λίβερπουλ πήρε πέναλτι και ο Σαλάχ το εκτέλεσε εύστοχα ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 45’+5.

Ένα ολόκληρο 45λεπτο οι Μέρσεϊσαϊντερς κλήθηκαν να εξαργυρώσουν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα. Δεν το έκαναν. Είχαν φάσεις, έπεσαν πάνω σε μία μαζική άμυνα και έναν πολύ καλό Μεντί και κάπως έτσι τίποτα δεν άλλαξε. Στις 1-2 αντεπιθέσεις της η Τσέλσι δεν κατάφερε κάτι παραπάνω και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες να χάνουν για πρώτη φορά φέτος βαθμούς. Οι «μπλε», πάντως, πανηγύρισαν την ισοπαλία σαν νίκη.

Να σημειωθεί πως για λίγα λεπτά στο φινάλε έπαιξε ο Τσιμίκας. Τη θέση του στο αρχικό σχήμα πήρε ο Ρόμπερτσον που δεν ήταν σε τόσο καλή μέρα. Φέρει ευθύνη και στο γκολ που δέχτηκε η Λίβερπουλ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Ματίπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (86′ Τσιμίκας), Φαμπίνιο, Χέντερσον (74′ Τιάγκο), Έλιοτ, Μανέ, Σαλάχ Φιρμίνο (43′ Ζότα).

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρίντιγκερ, Τζέιμς, Ζορζίνιο (87′ Τσαλόμπα), Καντέ (46′ Κόβατσιτς), Αλόνσο, Μάουντ, Λουκάκου, Χάβερτς (46′ Τιάγκο Σίλβα).

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Σάββατο (28/8)

Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ 5-0 (7′ Γκιντογκάν, 12′, 84′ Τόρες, 43′ Ζεσούς, 53′ Ρόδρι)

Άστον Βίλα-Μπρέντφορντ 1-1 (13′ Μπουέντια-7′ Τόνεϊ)

Γουέστ Χαμ-Κρίσταλ Πάλας 2-2 (39’Φορνάλς, 68′ Αντόνιο-58′, 70′ Γκάλαχερ)

Μπράιτον-Έβερτον 0-2 (41′ Γκρέι, 57′ Κάλβερτ-Λιούιν)

Νιούκαστλ-Σαουθάμπτον 1-1 (55′ Γουίλσον-74′ Ελιονούσι)

Νόριτς-Λέστερ 1-2 (44′ πεν. Πούκι-8′ Βάρντι, 77′ Αλμπράιτον)

Λίβερπουλ-Τσέλσι 1-1 (45’+5 Σαλάχ – 22′ Χάβερτς)