ΑΓΓΛΙΑ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έβερτον 3-3: Μαχαιριά στο φινάλε!

Ματσάρα ήταν το Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Έβερτον. Από τις φορές που πραγματικά ισχύει το «έχασε όποιος δεν το είδε»

Ματσάρα ήταν το Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έβερτον. Από τις φορές που πραγματικά ισχύει το «έχασε όποιος δεν το είδε». Νικητής δεν υπήρξε με το τελικό 3-3 να έρχεται στο φινάλε και να παγώνει τους γηπεδούχους. Στο +2 με δύο ματς λιγότερα η Μάντσεστερ Σίτι που την Κυριακή (7/2) παίζει στο «Άνφιλντ» με τη Λίβερπουλ.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν σαφώς ανώτερη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ της Έβερτον. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σχετικά καλά, αλλά όσο περνούσε ο χρόνος είχαν μία παθητική αντιμετώπιση. Ήρθε και το γκολ του Καβάνι στο 24′ και έχασαν κάπως τα πατήματά τους. Στο 45′ ο Μπούνο Φερνάντες με μία σουτάρα έκανε το 2-0 και αμέσως μετά ο Κάλβερτ-Λιούιν έχασε μία μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει.

Το ματς έμοιαζε σχεδόν τελειωμένο και αυτό γιατί η Έβερτον δεν σε έπειθε πως θα αντιδράσει. Μπήκε, όμως, εντελώς διαφορετικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ντουκουρέ στο 49′ μετά από λάθος διώξιμο του Ντε Χέα μείωσε και τρία λεπτά μετά έδωσε την ασίστ στο γκολ του Χάμες Ροντρίγκες. Ο Κολομβιανός που για ένα ημίχρονο ήταν κάκιστος, βρήκε τρόπο να φανεί.

Μετά την ισοφάριση τα «ζαχαρωτά» οπισθοχώρησαν χωρίς λόγο σε τέτοιο βαθμό και το πλήρωσαν. Από ένα φάουλ του Σο ο ΜακΤόμινι στο 70′ πήδηξε με τέσσερις αντιπάλους, αλλά τους νίκησε και έκανε το 3-2. Στη συνέχεια η Έβερτον βγήκε ξανά μπροστά, είχε κάποιες καλές στιγμές και στο φινάλε ισοφάρισε με τον Κάλβερτ-Λιούιν. Όλα ξεκίνησαν από το αχρείαστο φάουλ του Τουανζέμπε και το κερασάκι στην τούρτα ήταν η κάκιστη τοποθέτηση του Μαγκουάιρ που κάλυπτε τους πάντες.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Μπισάκα, Πογκμπά (39′ Φρεντ), Μπρούνο, Μακ Τόμινεϊ, Καβάνι, Ράσφορντ, Γκρίνγουντ (90′ Τουανζέμπε).

ΕΒΕΡΤΟΝ: Ολσεν, Ντιν, Γκόντφρεϊ, Κιν, Χόλγκεϊτ, Χάμες (69′ Σίγκουρντσον), Ντουκουρέ (81′ Κινγκ), Γκόμες, Ντέιβις (75′ Ιβόμπι), Κάλβερτ – Λιούιν, Ριτσάρλισον.

Tο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής:

Σάββατο (6/2)

Άστον Βίλα-Άρσεναλ 1-0 (2′ Γουότκινς)

Μπέρνλι-Μπράιτον 1-1 (53′ Γκούντμουντσον – 36′ Ντανκ)

Νιούκαστλ-Σαουθάμπτον 3-2 (16′ Γουίλοκ, 26′, 45+4′ Αλμιρόν – 30′ Μιναμίνο, 48′ Γουόρντ-Πράουζ)

Φούλαμ-Γουέστ Χαμ 0-0

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Έβερτον 3-3 (24′ Καβάνι, 45′ Μπρούνο Φεράντες, 70′ ΜακΤόμινι – 49′ Ντουκουρέ, 52′ Χάμες Ροντρίγκες, 90’+5 Κάλβερτ-Λιούιν)