ΑΓΓΛΙΑ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ 3-2: Πρόκριση με Φερνάντες

Το Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ ήταν το ματς που ξεχώριζε σε αυτή τη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας. Το τελικό 3-2 δεν μπορεί να αποτελέσει έκπληξη, αλλά επιβεβαίωση της κατάστασης των δύο ομάδων. Από τη μία υπήρχε η φορμαρισμένη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και από την άλλη η Λίβερπουλ που… δεν βλέπεται εδώ και έναν μήνα. Δεν ήταν...

Το Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ ήταν το ματς που ξεχώριζε σε αυτή τη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας. Το τελικό 3-2 δεν μπορεί να αποτελέσει έκπληξη, αλλά επιβεβαίωση της κατάστασης των δύο ομάδων.

Από τη μία υπήρχε η φορμαρισμένη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και από την άλλη η Λίβερπουλ που… δεν βλέπεται εδώ και έναν μήνα. Δεν ήταν τόσο κακοί οι «ρεντς» όσο μας συνήθισαν στα τελευταία τους μας, αλλά και πάλι αυτό δεν έφτανε. Επιπολαιότητες επιθετικά και έλλειψη εμπιστοσύνης, κενά στα μετόπισθεν και παίκτες παρατεταμένα ντεφορμέ.

Παρόλα αυτά πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 18′ με τον Σαλάχ από ασίστ του Φιρμίνο. Ωστόσο, οκτώ λεπτά μετά ο Γκρίνγουντ ισοφάρισε τιμωρώντας τα λάθη των φιλοξενούμενων. Ο Ρόμπερτσον δεν είχε καλή επιστροφή, ο Μίλνερ δεν μπόρεσε να σταματήσει την μπαλιά του Ράσφορντ και ο σκόρερ τελείωσε τη φάση με ωραίο διαγώνιο σουτ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ρόλοι άλλαξαν. Ο Γκρίνγουντ μοίρασε αυτή τη φορά και ο Ράσφορντ εκτέλεσε από το «δώρο» του Ρις Γουίλιαμς που δεν έδιωξε. Ένα δεκάλεπτο αργότερα ο Σαλάχ από νέα ασίστ του Φιρμίνο ισοφάρισε, αλλά λίγο μετά έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή. Το ματς ήταν ανοιχτό, είχε φάσεις και το νικητήριο γκολ το σημείωσε ο καλύτερος παίκτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ο Μπρούνο Φεράντες, με ωραίο απευθείας φάουλ. Μερίδιο ευθύνης στη φάση είχε ο Άλισον, αφού πήγε στη δική του γωνιά η μπάλα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Χέντερσον, Γουάν Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, ΜακΤόμινι, Πογκμπά, Φαν ντε Μπέεκ (66′ Φρεντ), Γκρίνγουντ (66′ Μπρούνο Φερνάντες), Καβάνι, Ράσφορντ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Ρις Γουίλιαμς, Φαμπίνιο, Ρόμπερτσον, Αλκάνταρα (81′ Οριγκί), Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ (61′ Μανέ), Τζόουνς, Σαλάχ, Φιρμίνο (81′ Οριγκί).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ 3-2: Πρόκριση με Φερνάντες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.