ΑΓΓΛΙΑ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπράιτον 3-1: Επιστροφή στις νίκες

Οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν το τρίποντο σχετικά άνετα, νίκη και η Γουλβς

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπράιτον 3-1: Εύκολα και άνετα. Λέξεις που έχουν ξεχάσει γενικά ο Όλε Γκούναρ Σόλκσιερ και οι παίκτες του.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» επέστρεψαν στις νίκες και ανέβηκαν αισθητά και στη βαθμολογία. Μεταξύ αυτών που προσπέρασαν και η Μπράιτον. Κλειδί το καλό ξεκίνημα με το ματς να είναι στο 20λεπτο 2-0. Με λίγη τύχη και τα δύο γκολ. Το σκορ άνοιξε ο Περέιρα (σούταρε και η μπάλα κόντραρε) και δύο λεπτά μετά ο Πρέπερ έβαλε αυτογκόλ.

Η Μπράιτον χωρίς να κάνει κάτι το ιδιαίτερο βρήκε τον τρόπο να μειώσει στο 64′. Ο Γκρος εκτέλεσε κόρνερ και ο Ντανκ μείωσε. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όμως, δεν πρόλαβε να αγχωθεί γιατί δύο λεπτά μετά έκανε το 3-1. Ο Μαρσιάλ έδωσε στον Ράσφορντ και εκείνος βρήκε δίχτυα. Θα μπορούσε να έχει βάλει και άλλο γκολ λίγο μετά αλλά έχασε μία απίστευτη ευκαιρία.

Στους 16 βαθμούς, λοιπόν, η Γιουνάιτεντ, τόσους και η Γουλβς που νίκησε με 2-1 την Άστον Βίλα. Οι «λύκοι» κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο και τελικά άνοιξαν το σκορ με τον Νέβες στο 41′. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «χωριάτες» ήταν πολύ καλύτεροι, έκλεισαν στα καρέ της τη Γουλβς, αλλά σε μία αντεπίθεση εκείνη έκανε το 2-0 με τον συνήθη ύποπτο, τον Χιμένες. Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε στις καθυστερήσεις ο Τρεζεγκέ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Γουαν-Μπισάκα, Ουίλιαμς (90’+1 Ρόχο), Περέιρα (70′ Λίνγκαρντ), Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Τζέιμς, Ράσφορντ (90’+1 Γκρίνγουντ), Μαρσιάλ.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Ντάφι, Ντανκ, Μοντόγια (46′ Μαρτς), Μπερν, Στέφενς, Τροσάρ (59′ Γκρος), Πρόπερ, Αλσάτε, Μοπέ, Κόνολι (46′ Μάρεϊ).

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Παρασκευή 8/11
Νόριτς-Γουότφορντ 0-2 (2′ Ντεουλοφέου, 52′ Γκρέι)

Σάββατο 9/11
Τσέλσι-Κρίσταλ Πάλας 2-0 (52′ Έιμπραχαμ, 79′ Πούλισιτς)
Μπέρνλι-Γουέστ Χαμ 3-0 (11′ Μπαρνς, 44′ Γουντ, αυτ. 54′ Ρομπέρτο)
Νιουκάστλ-Μπόρνμουθ 2-1 (42′ Γέντλιν, 52′ Κλαρκ – Χάρι 14′ Γουίλσον)
Σαουθάμπτον-Έβερτον 1-2 (50′ Ινγκς – 4′ Ντέιβις, 75′ Ριτσάρλισον)
Τότεναμ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-1 (58′ Σον – 78′ Μπάλντοκ)
Λέστερ-Άρσεναλ 2-0 (68′ Βάρντι, 75′ Τίλεμανς)

Κυριακή 10/11
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπράιτον 3-1 (17′ Περέιρα, 19′ αυτ. Πρέπερ, 66′ Ράσφορντ)
Γουλβς-Άστον Βίλα 2-1 (41′ Νέβες, 84′ Χιμένες – 90’+2 Τρεζεγκέ)
Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 18:30