ΑΓΓΛΙΑ

Μάντσεστερ Σίτι – Λέστερ 3-1: Σαν πρωταθλήτρια (vid)

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης

Μάντσεστερ Σίτι – Λέστερ 3-1: Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι πρωταθλητές μείωσαν σε απόσταση αναπνοής τη διαφορά από τη 2η θέση, όπου κατοικούν οι «αλεπούδες».

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 14’, όταν ο Κέβιν ντε Μπρόινε έστειλε με σουτ την μπάλα στο αριστερό δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Οι τελικές στο 20’ ήταν 7-0 για τη Σίτι, δείγμα της εικόνας του ματς, που δεν άργησε να αποκτήσει σκορ.

Το γκολ, πάντως, δεν μπήκε στην… προβλεπόμενη εστία, αλλά σε εκείνη του Έντερσον – συγκεκριμένα στο 22’ με τον συνήθη Τζέιμι Βάρντι.

Ενδεχομένως κάποιοι να πίστεψαν ότι η Λέστερ θα κάνει ζημιά και στο «Έτιχαντ», όμως στο 30’ ο Ριγιάντ Μαχρέζ… αποκατέστησε την τάξη με σουτ που κόντραρε.

Έντεκα λεπτά αργότερα, ο Ραχίμ Στέρλινγκ κέρδισε πέναλτι από τον Ρικάρντο Περέιρα και ο Ιλκάι Γκιντογάν.

Στο β’ ημίχρονο η Σίτι δεν άφησε πολλά περιθώρια, ασχέτως αν ο Κάσπερ Σμάιχελ σταμάτησε τον Μαχρέζ στο 66’.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ντε Μπρόινε γύρισε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και ο Γκαμπριέλ Ζεζούς έδωσε σαφές προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Διαδικαστικά τα υπόλοιπα λεπτά, με τη Σίτι να διατηρεί το προβάδισμα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Οταμέντι, Φερναντίνιο, Μεντί, Γκιντογάν (79′ Ρόντρι), Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Στέρλινγκ (89′ Φόντεν), Μπερνάρντο Σίλβα, Ζεζούς.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Περέιρα, Έβανς, Σογιούντσου, Τσίλγουελ, Εντίντι, Μπάρνς (64′ Ολμπράιτον), Μάντισον, Τίλεμανς (77′ Πράετ), Πέρεθ (68′ Γκρέι), Βάρντι.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

Σάββατο 21/12

Γουέστ Χαμ – Λίβερπουλ (αναβολή)

Έβερτον – Άρσεναλ 0-0

Μπόρνμουθ – Μπέρνλι 0-1 (89′ Ροντρίγκες)

Άστον Βίλα – Σαουθάμπτον 1-3 (75′ Γκρίλις – 21′, 31′ Ινγκς, 31′ Στέφενς)

Μπράιτον – Σέφιλντ Γιουν. 0-1 (23′ MακΜπέρνι)

Νιούκαστλ – Κρίσταλ Πάλας 1-0 (83′ Αλμιρόν)

Νόριτς – Γουλβς 1-2 (17′ Κάντγουελ – 60′ Σάις, 81′ Χιμένες)

Μάντσεστερ Σίτι – Λέστερ 3-1 (30′ Μαχρέζ, 43′ πέν. Γκιντογάν, 69′ Ζεζούς – 22′ Βάρντι)